Bölgesel Ordu Haberleri

“Ordu’nun çöpüne talibiz”
“Ordu’nun çöpüne talibiz”
Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Tabi kaynaklarının sınırsız olmadığı, dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün tükeneceği şüphesizdir. Bu nedenle son zamanlarda gerek dünyada gerekse Türkiye’de geri dönüşüm üzerinde durulan bir konu haline gelmesiyle birlikte bu alanda faaliyet gösteren firmalarda önem kazandı kazanmaya başladı. Bu firmalardan biri olan ve çevre bilinciyle, 40 yıl önce yola çıkan Akdeniz Geri Dönüşüm Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Giresun ve Ordu’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Kaynak israfını önlemenin yanında, hayat standartlarını yükseltmek içinde atıkların geri kazanılmasının önemli olduğunu belirten Akdeniz Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akdeniz gazetemize özel yaptığı açıklamada geri dönüşüm konusunda halkın daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’de geri dönüşüm konusunda yaşanan büyük gelişmeler var. Ama bu gelişmelerimizi halkımıza yansıtma konusunda başarılı değiliz hala yeterince bilinçlenilemedi. Ama yeni nesil bu konuda daha bilinçli. Bunun etkisini 15-20 yıl sonra daha belirgin bir şekilde göreceğiz.” dedi.

“Yerler çok pahalı ve kira oranları oldukça yüksek”

Ordu’da Altınordu Ulubey ve Perşembe’de, Giresun’da Bulancak, Tirebolu, Espiye ve Keşap’ta faaliyet gösterdiklerini belirten Akdeniz, “Biz Akdeniz Geri Dönüşüm olarak Ordu’nun bütün ilçelerine talibiz. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’le bu konuda görüşmelerimizi yaptık. Süreç devam ediyor, önümüzdeki zamanlarda netlik kazanacak. Eğer olumlu yanıt alırsak 40 kişilik istihdamımızı 60-70’lere çıkaracağız. Ama yer sorunumuza da çözüm bulunması gerekiyor. Biz kendi bünyemizde biraz daha büyük bir yer sahibi olmak istiyoruz. Genelde sanayi içlerinde olmaya çalışıyoruz ama oralarda yerler çok pahalı ve kira oranları oldukça yüksek” diye konuştu.

“Vahşi toplayıcıları bünyemize almak istiyoruz”

Ülkede istihdam sağlanamadığı için sokakta plastik ve kağıt toplayan vatandaşlarımızın sayısının artığını vurgulayan Akdeniz, “ Vahşi toplayıcı olarak adlandırılan vatandaşlarımızın önüne geçemiyoruz. Ülke genelinde sayıları 5 milyonu geçmiş durumda. Bunun da nedeni ülkenin ekonomik durumu. Yeterli istihdam sağlanamadığı için vatandaş çöplerden kağıt ve plastik toplayarak geçinmeye çalışıyor. Biz bu insanları da bünyemize almak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aylık 800 ton civarında geri dönüşüm sağlıyoruz

Çöplerin yüzde 5 ya da 10’unu geri dönüştürmeye çalıştıklarını söyleyen Akdeniz, “Kendi bünyemizde aylık 800 ton civarında geri dönüşüm sağlıyoruz. Ama bu miktar bizce çok az. Bunu daha üst seviyeye taşımalıyız. Halkımız bu konuda bilinçli olmadığı için çoğu geri dönüşüm malzememiz çöpe gidiyor. Biz bu durumu engelleyip ekonomimize daha fazla katkıda bulunmak istiyoruz. Gerek sosyal gerek geleneksel medyada sesimizi duyurup halkımızı ne kadar çok bilinçlendirirsek ülke ekonomisine o kadar fayda sağlamış oluruz.” değerlendirmesinde bulundu. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
15 Temmuz 2019 Pazartesi 10:58:36 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,çöp,akdeniz geri dönüşüm,çevre


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Arıtma çamurundan enerji elde edilecek

Yüce, ‘’Böylelikle arıtma çamurundan enerji elde edecek ve gübre olarak kullanılmasını sağlayacağız. Bu durum çevremize ve ekonomimize ciddi katkılar sağlayacak”

Haberin Devamını Oku

Kasım ayı ekonomi karnesi açıklandı

Kasım ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Ekonomi dünyasının gözü doların üzerinde olurken; ihracat, vergi, istihdam ve büyüme başlıkları gelişmeleri de ön plandaydı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon TB ve Sakarya TB işbirliği protokolü imzaladı

Trabzon TB ve Sakarya TB Borsası arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla protokol imzalandı.

Haberin Devamını Oku

Şehir plancısından Büyükşehir’e eleştiri:Yöntem yanlış

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin imarla ilgili aldığı kararların yönteminin hatalı olduğunu vurgulayan şehir plancısı Yılmaz, “Bunlar geri dönüşü pahalıya patlayabilecek kararlar. Açılan davalar sonrası belediye yani dolaylı olarak halk yüksek miktarda tazminatlar ödemeye mahkum olabilir.”

Haberin Devamını Oku

Gülyalı Belediyesi’nde israfa yer yok

Gülyalı Belediye Başkanı Tepe, “Yenileriyle değiştirilen eski çöp konteynerleri tekrar hizmete hazır hale getirilip ihtiyacı olan bölgelere dağıtılacak.

Haberin Devamını Oku

Seracılık sektörü yıl boyunca 2 milyar lira kredi kullandı

Amasya, Samsun, Bartın, Tokat ve Zonguldak seracılıkta ilk 25 il içinde yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Yılın En Hızlı Büyüyen Fındık Markası; Uslu Fındık

‘Yılın En Hızlı Büyüyen Fındık Markası’ seçilen Uslu Fındık, Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülü’nü kazandı.

Haberin Devamını Oku

TTSO’dan iş insanları için yatırımı kolaylaştırıcı hamleler

TTSO İngiltere ile dış ticaret yapmak isteyen iş insanlarına kolaylık sağlayacak bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda  Birleşik Krallık Uluslararası İş Geliştirme Merkezi, Türk iş insanlarına İngiltere’de iş yapma ve dış ticaret konularında danışmanlık hizmeti verecek.

Haberin Devamını Oku

Samsun Çarşamba Havalimanı 1 milyondan fazla kişiyi ağırladı

Samsun Çarşamba Havalimanı 2019 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla hizmet verilen yolcu sayısı 1.392.586 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Birikimevim müteahhite fonlama yapabiliyor

Birikimevim vatandaşın sistemdeki birikimleri neticesinde istediği müteahhitle anlaşma sağlayıp, hakediş usulü ile sistemden müteahhite fonlama yapabiliyor.

Haberin Devamını Oku

İnşaat sektörü yukarı yönlü harekete geçti

Işık, ‘’Beton Endeksindeki 3 aylık yükseliş ve inşaat sektöründeki diğer öncü göstergeler, 2019 yılının son çeyreğinde inşaat sektörünün yukarı yönlü harekete başladığını ortaya koymaktadır.’’

Haberin Devamını Oku

Avrupalı alıcılarla karşı karşıya geliyoruz

Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Albayrak, “Global firma Karadeniz’e gireli üç yıl olmasına rağmen işlenmiş fındık sektörünü hemen hemen bitirdi. Firma olarak yüzde 70’i bulan fındık füresi ihracatımız yüzde 30’lara kadar düştü. Avrupa’daki alıcılarımızla karşı karşıya gelmeye başladık.”

Haberin Devamını Oku

Sadece mekanların değil Karadeniz’in de çıtasını yükselttik

Bünyesinde barındırdığı 200’e yakın marka ile Ordu’nun önemli iç dekorasyon merkezlerinden biri olan Akyazı Soysal’ın YKÜ Özgül Çalış Soysal, Karadeniz’in inşaat sektörü anlamında gelişmeye çok müsait bir bölge olduğunu fakat Avrupa tarafında buraların biraz daha sığ bölgeler olarak bilindiğini bu algıyı yıkmak için de birçok markayı Ordu’ya getirdiklerini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’a yılda 17 milyon liralık nakit akışı

‘’Turizm noktasında Trabzon’a ilk gelen kruvaziyer gemilerini törenle karşılıyoruz.170 çalışanla Trabzon'a yılda 17 milyon liralık nakit akışı sağlıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

İzmir’de Trabzon tanıtıldı

13. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından da kentin tanıtımı için stant açıldı.

Haberin Devamını Oku

5 bin TL üzerinde kağıt fatura kesilemeyecek

1 Ocak’tan itibaren firmalar vergi mükellefi olanlara yani diğer firmalara vergiler dahil 5 bin TL üzerinde kâğıt fatura kesemeyecek.

Haberin Devamını Oku

Olam Progıda’dan bir ilk daha!

Türkiye Mükemmellik Ödülleri töreninde “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi’ni alan Olam Progıda, fındık sektöründe bu belgeyi alan ilk şirket oldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Tek gövdeli sistemle 200 kilonun üzerinde fındık aldık’’

Arslantürk, ‘’Tek gövdeli sistemle 5-6 yıllık bahçelerimizde şimdiden 200 kilonun üzerinde fındık aldık.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Ürünlerimizi tercih haline getirerek ticaret yapacağız’’

Niksarlı, ‘’Ürünlerimiz için güven sağlayacağız, sürekliliğini kanıtlayacağız. Fiyatımızı ve kalitemizi tercih edilir hale getireceğiz ki ticaret yapalım.’’

Haberin Devamını Oku

TKDK başvuru çağrı ilanını yayımladı

TKDK, 25 Kasım 2019 tarihinde IPARD II Programı Sekizinci Başvuru Çağrı İlanını yayımladı.

Haberin Devamını Oku

‘’20 ayda güzel kazanımlar elde ettik’’

Orman Mühendisleri Odası İstişare toplantısı’nda konuşan Türkyılmaz, yaklaşık 20 aydır kıymetli kazanımlar elde edildiğini ve 2020 yılında da aynı enerji ile çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

“Sektörde TMO’yu yönetme hevesi var”

Fındık ve un sektörüne ilişkin Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “sektörde kurumu yönetme hevesi var. Ama bu girişimlerden zerrece etkilenmiyoruz” dedi.

Haberin Devamını Oku

Sarıgöl, “Yatırım iklimi oluşmaya başladı”

BUMATECH 2019 fuarına katılan Sarıgöl Konveyör Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Semih Sarıgöl, “Fuardaki ilgiden yola çıkarsak insanlar artık yapmaya başladı diyebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

TÜV Rheinland denetimli ilk servis Ordu’da hayata geçirildi

Castrol Auto Service (CAS), Ordu’da şehrin TÜV Rheinland denetimli ilk servisini Aykar Otomotiv ortaklığı ile hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.