Şirketlerden Haberler

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor
Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor
Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

1974 yılında yapı malzemeleri satıcılığıyla Çakmaklar Kolektif Şirketi olarak iş hayatına başlayan Turan, Burhan Çakmak kardeşler satmış olduğu malzemelerden vitrifiye seramik sağlık gereçlerini neden biz üretmiyoruz diye yola çıkarak 1987 yılında Turan Seramik AŞ’yi kurdu. Yunanistan Bulgaristan, Fransa, Belçika, Almanya, Hırvatistan Ukrayna Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Ürdün, İsrail, Fas ve Libya gibi ülkelerinde içinde bulunduğu yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapan firma bugün bünyesinde 300 kişiye istihdam sağlıyor. 2019 yılının zor bir yıl olduğunu söyleyen Turan Seramik A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Çakmak şöyle konuştu, “ Türkiye son 2 çeyrektir küçülen bir performans seyretmekte. 2018’in son çeyreğinde 2019’un ilk çeyreğinde eksi büyüme gerçekleştirdik. Art arda küçülme resesyon anlamına gelmektedir. Bunun dışında işsizlik son 1 yılda yüzde 68 oranında artmış bulunuyor. Şu an da inşaat sektörü başta olmak üzere ekonomik sıkıntı ve daralmalar mevcut. Yüksek teknolojik ürünler sektörü dışında şuanda Türkiye’de küçülmeyen sektör bulunmuyor. Tabi bu ekonomik sıkıntılar bir günde bu hale gelmedi yılların birikmişliği var. 2002-2012 yılları arasında dünyada bol likiditenin bulunduğu dönemlerde biz gelişmekte olan bir ülke olarak kazanımlarımızı doğru yönlendirmedik. Hizmet sektörü özelinde büyümeyi tercih ettik. Bugün aynı karı elde edebilmek için sanayiye hizmet sektörüne göre 10 kat daha fazla yatırım yapmak gerekiyor. Türkiye olarak biz fazla maliyetlerden kaçındık. Halbuki doğru olan üretim ayağıydı. Sürdürülebilir olan üretimdi. Üretimini tercih etmek durumundayken biz hizmet sektörünü tercih ettik. Son zamanlarda  doğalgaza, elektriğe, asgari ücrete zamlar oldu. Bu koşullar bizi zorluyor. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya çalışıyoruz.”

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı vurgulanmalı

Turan Seramik olarak bu zor zamanlarda maliyetlerini dengeleyip harcamalarına dikkat ettiklerini ve stokları artırmamak adına, pazarın ihtiyacı kadar ürün ürettiklerini ifade eden Çakmak, “Bu dönemde özel sektöre büyük görevler düşüyor. Maliyetlerimizi kontrol altında tutup tasarruflarımızı artırmalı harcamalarımıza dikkat etmeliyiz. Yapacağımız harcamanın şirkete katma değeri nedir?  Bunu çok iyi öngörmemiz gerekiyor. Tabi bu sıkıntılı günleri aşmak özel sektörün tek başına yapabileceği iş değil bundan sonrasında mutlaka devlet makro düzeyde politikalar uygulamalı. Devletin politikaları ve politika yapıcılarının kararları bizim için önem arz ediyor. Böyle bir dönemde devletin mutlaka tasarruf modelleri geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de Merkez Bankası’nın bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Geçtiğimiz ay merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Türkiye tarihinde bir ilk. Bu durum yabancı yatırımcı tarafından şöyle görünmekte,  işler devlet isteğinde gitmiyorsa ona hemen müdahale ediliyor. Dolayısıyla yabancılar buradaki güven ortamını sorguluyor ve karar vermelerinde etkili oluyor. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı en güçlü kurumlar tarafından dile getirilmeli, güven yabancı yatırımcı gözünde mutlaka oturtulmalı. Ekonominin parametrelerinden biri mutlaka güven ortamının sağlanmasıdır. Acilen güven ortamının sağlanması gerekiyor.” dedi.

Liyakat sistemi oturmalı

Çakmak, “Bunun dışında son 4-5 senedir duyduğumuz reform konuları var. Reformlar önemli konular özellikle adalet ve yargı reformu Türkiye’de önem arz ediyor. Bunun bir an önce sağlanması gerekiyor. Reformlarla ilgili şunu da söyleyebilirim. Türkiye’nin öncelikle yapması gereken liyakat sistemini oturtmasıdır. Bugün Türkiye’de bir görev olduğu zaman akraba, eş, dost ayrımcılığı ortadan kalmalı. İşin ehli kimse işi en iyi kim biliyorsa onun yapması gerekiyor. Bu zaman içinde kurumlardaki dengelenmeyi ve kurumların başarısını artıracak.” diye konuştu.

Biz üretimin işçilik kısmındayız

Üretimde de bugün ciddi problemler var diyen Çakmak, “Devlet desteklerinin ve politikalarının pek doğru olmadığını düşünüyorum. Biz ilkokulda derslerde Türkiye’yi üç tarafı denizlerde çevrili tarım ülkesi olarak öğrenmiştik. Ama bugün geldiğimiz noktada gübre, mazot, ilaç ve fide dışarıdan geliyor. Biz sadece işin işçilik kısmını yapıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değil bu düzelmediği sürece Türkiye’de refah seviyesine ulaşmak sadece hayal olarak kalır. Üretim ve tarım alanında çok köklü reformlara ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fuarlar bizi dış pazarla buluşturuyor”

2- 3 yıl öncesinden bu zor günlerin geleceğini görüp ona göre önlemler aldığını belirten Çakmak, “Mevcut ihracat ekimizin üzerine güçlendirmek amacıyla takviyeler yaptık. Bunun da meyvesini yiyoruz ihracat adına 2019 yılı iyi geçiyor. İhracatta bizi dış pazar müşterimizle buluşturan ortamlar fuarlar, fuarlara ağırlık veriyor daha önce hiç katılmadığımız fuarlara da gitmeye çalışıyoruz. Yeni ekibimizle beraber 2020 yılının mart ayında Turan Seramik olarak İngiltere’de bir fuara katılacağız. Hemen ardından yine mart ayında Türkiye’de uluslararası seramik fuarına katılacağız. Ayrıca 2021 yılı içinde Almanya’da konumuzla ilgili dünyanın en başarılı fuarına katılacağız. İhracatımızı daha fazla artırma hedefimiz de bu sayede gerçekleşecek. Üretim hacmi olarak 2019 yılında tam kapasite değil yüzde 60’lık bir kapasite ile çalışıyoruz. Bu atıl kapasitemizi yeni pazarlarla ihracatta doldurmayı hedefliyoruz ”diye konuştu.

“Fındık Ordu’da ekonominin en temel yapısı”

Son olarak fındığa verilen fiyatı da değerlendiren Çakmak, “ Bölge için 2019’dan en büyük isteklerimden bir tanesi fındığın güzel fiyatlarda olmasıydı. Bu da gerçekleşti. Bölge için zamanında verilen bir karar oldu. Çünkü fındık Ordu’da ekonominin en temel yapısı. Hemen hemen her hane fındıktan kazanç sağlıyor. Hem üreticiyi hem tüketiciyi üzmeyecek bir formül üzerinde anlaşılması halkımız için mutluluk verici bir durum.”  ifadelerini kullandı. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
20 Ağustos 2019 Salı 12:38:56 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yatırımcı,turan seramik,turavit,mermer


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Yıldız’dan Hopaport’a ziyaret

Deniz Ticareti Genel Müdürü Halil Yıldız Hopa Liman Başkanlığını ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

TTB’den üreticiye fındık fidanı dağıtılacak

TTB tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında yaşlı bahçelerin yenilenmesini teşvik etmek amacıyla üreticilere ücretsiz olarak fındık fidanı dağıtılacak.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik bir yılda yaklaşık bir milyon arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Haberin Devamını Oku

Taksitlendirme 8 ayı geçmeyecek

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında daha önce 4 ay olan taksitlendirme süresi 8 ayı geçemeyecek.

Haberin Devamını Oku

Balıkçılık sektöründe yeni kanun

Balık çiftliklerine uygulanan 3 bin 292 lira tutarındaki idari para cezası yeni düzenlemeyle aykırılığın niteliğine göre 10 bin liradan 100 bin liraya kadar uygulanacak ve masrafları kendilerine ait olmak üzere yaptıkları aykırı faaliyetler düzelttirilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Hayatımızda tüm tercihler tasarıma dayalı’’

Gülle,‘’Sosyal hayattan, üretime ve ihracata kadar hayatın her alanında küresel trendler ile beraber gelen bir dönüşüm içerisinde yaşıyoruz. Şu anda hayatımızda tüm tercihler tasarıma dayalı.’’

Haberin Devamını Oku

Uluslarası ticarette yeni iş fırsatları sunulacak

Türkiye’de 200 şirketin %72’si uluslararası ticarette yeni iş fırsatları sunacağını, %69’u verimliliği artıracağını, %73’ü ise inovasyona ivme kazandıracağını belirtiliyor.

Haberin Devamını Oku

Gülyalı’nın yıllardır süren sorunu çözüme kavuşuyor

Gülyalı Belediye Başkanı Tepe’nin ilk kez resmi olarak talepte bulunduğu doğal gaz konusuna Güler’den olumlu cevap.

Haberin Devamını Oku

Giresun ürünleri tanıtıldı

E-twinning projesi kapsamında her ilin kendisine özgü ürün ve kokularının sergilendiği, festivalde Giresun’a özgü ürünler tanıtıldı.

Haberin Devamını Oku

Çambaşı’na bungalov evler

Güler,‘’Çambaşı Doğa Tesisleri içerisinde, çam ağaçları arasında şömineli, 12 adet bungalov yapacağız’’

Haberin Devamını Oku

Perşembe’de kullanılabilecek her alan değerlendirilecek

Güler, ‘’ Perşembe ilçesinde Kadınlar Plajı’ndan Vona Otele, Kordon Tepesi’nden Aktaş’ına kadar vatandaşların kullanabileceği her alanı değerlendirmeye aldık.’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli oyuncuları aile şirketleri

Hızır, ‘’ Türkiye’nin değil, dünyada da ekonominin en önemli oyuncuları olan aile şirketleri çeşitli raporlara göre global gayri safi hasılanın yılda yüzde 70 ila yüzde 90’ını yaratıyor ve dünyadaki şirketlerin yüzde 75’e yakını aile şirketi.''

Haberin Devamını Oku

‘’Ordu yatırımcılar için cazip il’’

Yavuz, ‘’Hem Ordu merkez, hem Fatsa OSB’de daha fazla tekstil yatırımlarının ilimize gelmesi için gayret sarf ediyoruz. Kalkınma kapsamında öncelikli teşvik kapsamında yer alan Ordu, yatırımcılar içinde cazip bir il konumunda.’’

Haberin Devamını Oku

En fazla fındık satışı Sakarya’da gerçekleşti

Fındık satış işlemlerine ilişkin bilgide en fazla işlem 82 bin 958 tonla Sakarya'da gerçekleşirken, 59 bin 233 tonla Düzce-Bolu ve 50 bin 44 tonla Ordu ticaret borsası izledi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ya fuar merkezi

Yüce, ‘’Sakarya’da bir fuar merkezi oluşturacağız, hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. MÜSİAD ile de bu noktada işbirliği yapabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

‘Ekmek Teknem Sigortası’ ekstra prim zorunluluğunu kaldırıyor

"Ekmek Teknem Sigortası”, ihtiyaç dâhilinde olmayan teminatlara ekstra prim ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’de yaşlıların yüzde 71’i sosyal medyada

65 ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara katılım oranı yüzde 34, Türkiye’de ise internet kullanan yaşlılardan yüzde 71’inin sosyal ağlarda olduğu kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, ihracat değerini 7 dolara ulaştırmak''

Güleç, ‘’Hedefimiz; mobilyada kilogram başına ihracat değerini 7 dolara ulaştırmak. Bunun için yenilik, inovasyon ve tasarıma odaklanarak katma değerimizi artırabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Aynut Makine’de çarklar dönüyor

Patenti kendilerine ait olan suyla zar soyma makinesi ile global bir oyuncu olan ve adından sıkça söz ettiren Aynut Makine İtalya’ya ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çin’e ihracatta 75 Milyon Dolar döviz geliri elde edildi’’

Sevinç, ‘’Türkiye Tanıtım Grubu desteğiyle devam eden tanıtım faaliyetlerinin bir sonucu olarak, Çin’de gerçekleştirilen fındık ihracatının 9.574 tona yükselerek karşılığında 75 Milyon Dolar döviz gelir elde edildi’’

Haberin Devamını Oku

‘’Finansmanın büyük bölümünü belediye karşılıyor’’

Güler, ''Finansmanın büyük bölümü belediyemiz tarafından karşılanan projede, üreticilerimiz sadece %20’si karşılıyor.''

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.