Şirketlerden Haberler

Ünye Mermer rotasını Gürcistan ve Azerbaycan’a çevirdi
Ünye Mermer rotasını Gürcistan ve Azerbaycan’a çevirdi
Ünye Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yağcı’yla sektörün durumunu, OSB’yi ve Ünye’nin ekonomisini konuştuk.

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta son yıllarda tarihi ve turistik özellikleri ile dikkat çeken şirin ilçe Ünye’deyiz. Kent ekonomisine katkı sunan birçok işletmenin bulunduğu ilçede o işletmelerden biri olan günlük üretim kapasitesi ve 700 metrekareyi bulan Ünye Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yağcı’yla sektörün durumunu, OSB’yi ve Ünye’nin ekonomisini konuştuk.

-Efendim, öncelikle Ünye Mermer’in tarihsel geçmişini anlatmanızı rica edeceğiz. Şirketinizin temelleri ne zaman atıldı?

-Şirketimizin temelleri 1969 yılında babamız Şükrü Yağcı tarafından İstanbul’da atıldı. Daha sonra madencilik faaliyetlerinin devamı olarak 1995 yılında kendisi ve merhum Süleyman Yağcı ortaklığında doğal taş mermer işleme tesisi olarak Ünye’de faaliyete geçtik. Şimdi işin başında ben ve Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda kardeşim olan Barbaros Yağcı bulunuyor.

-Size ait bir tesiste faaliyet göstermektesiniz? Kullanım alanınız ve istihdam kapasiteniz nedir?

-30 kişiye istihdam sağlıyoruz.

-Üretim kapasiteniz hakkında neler söylersiniz?

-Bin 500 metrekaresi kapalı toplam 10 bin metrekare alanda günlük üretim kapasitemiz 700 metrekare. Hazır stoklarımızda ise 25 bin metrekarelik ürün bulunmaktadır.

-Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

-Firmamız kendi tesisinde Marmara mermeri, Bej mermeri, Muğla mermeri, Afyon Kaplanpostu mermeri, Denizli traverteni, Sivas traverteni ve benzeri mermerleri blok halinde işleme tabi tutup son tüketiciye ulaştırmaktadır.

-Sadece yurt içi bağlantılarınız mı var?

-Hayır… Dünyanın çeşitli bölgelerinde olup yurdumuzda üretimi bulunmayan magmatik kökenli granit tipi doğal taşları ithal edip bölgemizdeki bayii ve depolara tedarik işlemini gerçekleştirmekteyiz.

-Bölgede bir marka haline geldiğinizi biliyoruz. Bu aynı zamanda yeni yapılanmalar anlamına mı geliyor?

-Elbette bir marka değeri oluşturmak istiyorsak o amaca uygun davranmalıyız. Biz de öyle yaptık. Yeniden yapılanma çerçevesinde firmamız yatırımlarına teşvik belgesini almış olarak devam ederken halihazırda bulunan Ünye markasının yanına,  hem doğal taş dekorasyon hem yapay taş dekorasyon malzemeleri üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerinde kullanacağı farklı marka başvurusunu da eklemiştir. İnsan kaynaklarında, ürünlerin kalitesinde ve satış sonrası hizmetlerinde kaliteden ödün vermeyerek daha uzun yıllar sektörün öncüsü olmayı hedef edindik.

-İşletmenizde birbirinden farklı üniteler görmekteyiz. Biraz da bu üniteleri anlatmanızı istiyoruz. Gördüğümüz veya görmediğimiz hangi ekipmanlara sahipsiniz?

-Firmamızda 4 adet mermer kesme katrak makinesi, 2 adet mermer kesme este makinesi,3 adet 50 ton kapasiteli gezer vinç, 1 adet plaka cila makinesi, 1 adet bant cila makinesi, 2 adet pah kırma makinesi var. Yanı sıra modern ebatlama, cilalama ve paketleme üniteleri ile hem iç pazara hem de dış pazara hitap etmekteyiz.

-Nasıl bir kalite politikası izliyorsunuz?

-Tabi ki müşteri memnuniyeti ana ilkemiz. Bu nedenle müşteri taleplerindeki değişimlere uygun olarak sistemlerimizi entegre etmek, beklentileri en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Hatasız üretim ve zamanında teslim kalite politikamız. Bu anlamda çalışanlarımıza sürekli eğitimler vermekteyiz.

-Az önce de belirtiniz sadece iç pazar bağlantılı çalışmıyorsunuz. Dış pazarda hangi ülkelerde Ünye Mermer markasını görebiliriz?

-Hindistan ve Vietnam’ı dış pazar önceliği olarak gördük. Azerbaycan ve Gürcistan da hedef ülkelerimiz arasında. Hindistan, Çin, Brezilya ve Mısır gibi pazarın önde gelen ülkelerinden yıllardır ithalat yapıyorduk. Nasıl dış pazara çıkabilir, nasıl satabiliriz diye düşünüyorduk. Hindistan'daki tesisleri incelemek için Afyon gibi bir maden kenti olan Silvassa’ya gittik. Gördük ki; çok büyük bir işleme kapasitesi var Hindistan'ın. Ama granit satıyor veya işliyorlar. Mermer işlemeciliği konusunda bir hayli gerideler. Geçtiğimiz yıllara kadar var olan kotalar kaldırılmış ülkede, onlar da mermere ihtiyaç duyuyordu. Türkiye’den Hindistan’a doğrudan taşın satışını yapmak daha cazip geldi.

-Sektörde dünyadaki yerimiz hakkında neler söylersiniz?

-İtalya ve İspanya bu konuda oldukça mesafe kat etmiş ülkelerdi. Biz son yıllardaki yatırımlarla ülke olarak onlara epeyce yaklaştık. Sanırım yakın bir gelecekte liderliğe oynayacak pozisyona geleceğiz.

-Bir yandan da ülke gerçekleri var. Bu gerçeklerin sektöre yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Madencilik Yasası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

-Evet… Sizin de altını çizdiğiniz gibi ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Tüm sektörler gibi biz de bu olumsuzluklardan fazlasıyla etkileniyoruz. Hükümetimizin madencilik konusunda yaptığı bazı düzenlemeler sanırım doğru anlatılamadı kamuoyuna. Oysa getirilen düzenlemelerin orta ve uzun vadede olumlu yansımaları olacağını düşünüyorum. Bir de ülkemizin yeraltı zenginliklerini bizim insanımızın çıkarması gerektiğini düşünüyorum.

-Son olarak şunu soralım. Ekonomik değerleri olan bir ilçede Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) olmamasını nasıl yorumlarsınız?

-Ünye'de birçok sanayici gibi biz de OSB'yi bekliyoruz. Bizler bir yandan dış pazar arayışlarına hız verirken, diğer yandan da Ünye'deki pek çok sanayici gibi kamudan beklentilerimiz var. Daha fazla yatırım için OSB'nin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Kendimizi yeni OSB’ye adapte ettik. Çünkü bulunduğumuz yer yeterli gelmiyor. Entegre tesis kurup yatırımlarımızı artırmak ve daha kaliteli ürün sunmak istiyoruz. Uzun yıllar geçti hala yapılacak diye bekliyoruz.

 
27 Ağustos 2019 Salı 10:00:34 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ünye mermer,osb,sektör


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Yıldız’dan Hopaport’a ziyaret

Deniz Ticareti Genel Müdürü Halil Yıldız Hopa Liman Başkanlığını ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

TTB’den üreticiye fındık fidanı dağıtılacak

TTB tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında yaşlı bahçelerin yenilenmesini teşvik etmek amacıyla üreticilere ücretsiz olarak fındık fidanı dağıtılacak.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik bir yılda yaklaşık bir milyon arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Haberin Devamını Oku

Taksitlendirme 8 ayı geçmeyecek

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında daha önce 4 ay olan taksitlendirme süresi 8 ayı geçemeyecek.

Haberin Devamını Oku

Balıkçılık sektöründe yeni kanun

Balık çiftliklerine uygulanan 3 bin 292 lira tutarındaki idari para cezası yeni düzenlemeyle aykırılığın niteliğine göre 10 bin liradan 100 bin liraya kadar uygulanacak ve masrafları kendilerine ait olmak üzere yaptıkları aykırı faaliyetler düzelttirilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Hayatımızda tüm tercihler tasarıma dayalı’’

Gülle,‘’Sosyal hayattan, üretime ve ihracata kadar hayatın her alanında küresel trendler ile beraber gelen bir dönüşüm içerisinde yaşıyoruz. Şu anda hayatımızda tüm tercihler tasarıma dayalı.’’

Haberin Devamını Oku

Uluslarası ticarette yeni iş fırsatları sunulacak

Türkiye’de 200 şirketin %72’si uluslararası ticarette yeni iş fırsatları sunacağını, %69’u verimliliği artıracağını, %73’ü ise inovasyona ivme kazandıracağını belirtiliyor.

Haberin Devamını Oku

Gülyalı’nın yıllardır süren sorunu çözüme kavuşuyor

Gülyalı Belediye Başkanı Tepe’nin ilk kez resmi olarak talepte bulunduğu doğal gaz konusuna Güler’den olumlu cevap.

Haberin Devamını Oku

Giresun ürünleri tanıtıldı

E-twinning projesi kapsamında her ilin kendisine özgü ürün ve kokularının sergilendiği, festivalde Giresun’a özgü ürünler tanıtıldı.

Haberin Devamını Oku

Çambaşı’na bungalov evler

Güler,‘’Çambaşı Doğa Tesisleri içerisinde, çam ağaçları arasında şömineli, 12 adet bungalov yapacağız’’

Haberin Devamını Oku

Perşembe’de kullanılabilecek her alan değerlendirilecek

Güler, ‘’ Perşembe ilçesinde Kadınlar Plajı’ndan Vona Otele, Kordon Tepesi’nden Aktaş’ına kadar vatandaşların kullanabileceği her alanı değerlendirmeye aldık.’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli oyuncuları aile şirketleri

Hızır, ‘’ Türkiye’nin değil, dünyada da ekonominin en önemli oyuncuları olan aile şirketleri çeşitli raporlara göre global gayri safi hasılanın yılda yüzde 70 ila yüzde 90’ını yaratıyor ve dünyadaki şirketlerin yüzde 75’e yakını aile şirketi.''

Haberin Devamını Oku

‘’Ordu yatırımcılar için cazip il’’

Yavuz, ‘’Hem Ordu merkez, hem Fatsa OSB’de daha fazla tekstil yatırımlarının ilimize gelmesi için gayret sarf ediyoruz. Kalkınma kapsamında öncelikli teşvik kapsamında yer alan Ordu, yatırımcılar içinde cazip bir il konumunda.’’

Haberin Devamını Oku

En fazla fındık satışı Sakarya’da gerçekleşti

Fındık satış işlemlerine ilişkin bilgide en fazla işlem 82 bin 958 tonla Sakarya'da gerçekleşirken, 59 bin 233 tonla Düzce-Bolu ve 50 bin 44 tonla Ordu ticaret borsası izledi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ya fuar merkezi

Yüce, ‘’Sakarya’da bir fuar merkezi oluşturacağız, hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. MÜSİAD ile de bu noktada işbirliği yapabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

‘Ekmek Teknem Sigortası’ ekstra prim zorunluluğunu kaldırıyor

"Ekmek Teknem Sigortası”, ihtiyaç dâhilinde olmayan teminatlara ekstra prim ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’de yaşlıların yüzde 71’i sosyal medyada

65 ile 74 yaş arası internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara katılım oranı yüzde 34, Türkiye’de ise internet kullanan yaşlılardan yüzde 71’inin sosyal ağlarda olduğu kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, ihracat değerini 7 dolara ulaştırmak''

Güleç, ‘’Hedefimiz; mobilyada kilogram başına ihracat değerini 7 dolara ulaştırmak. Bunun için yenilik, inovasyon ve tasarıma odaklanarak katma değerimizi artırabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Aynut Makine’de çarklar dönüyor

Patenti kendilerine ait olan suyla zar soyma makinesi ile global bir oyuncu olan ve adından sıkça söz ettiren Aynut Makine İtalya’ya ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çin’e ihracatta 75 Milyon Dolar döviz geliri elde edildi’’

Sevinç, ‘’Türkiye Tanıtım Grubu desteğiyle devam eden tanıtım faaliyetlerinin bir sonucu olarak, Çin’de gerçekleştirilen fındık ihracatının 9.574 tona yükselerek karşılığında 75 Milyon Dolar döviz gelir elde edildi’’

Haberin Devamını Oku

‘’Finansmanın büyük bölümünü belediye karşılıyor’’

Güler, ''Finansmanın büyük bölümü belediyemiz tarafından karşılanan projede, üreticilerimiz sadece %20’si karşılıyor.''

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.