Şirketlerden Haberler

Ünye Mermer rotasını Gürcistan ve Azerbaycan’a çevirdi
Ünye Mermer rotasını Gürcistan ve Azerbaycan’a çevirdi
Ünye Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yağcı’yla sektörün durumunu, OSB’yi ve Ünye’nin ekonomisini konuştuk.

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta son yıllarda tarihi ve turistik özellikleri ile dikkat çeken şirin ilçe Ünye’deyiz. Kent ekonomisine katkı sunan birçok işletmenin bulunduğu ilçede o işletmelerden biri olan günlük üretim kapasitesi ve 700 metrekareyi bulan Ünye Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yağcı’yla sektörün durumunu, OSB’yi ve Ünye’nin ekonomisini konuştuk.

-Efendim, öncelikle Ünye Mermer’in tarihsel geçmişini anlatmanızı rica edeceğiz. Şirketinizin temelleri ne zaman atıldı?

-Şirketimizin temelleri 1969 yılında babamız Şükrü Yağcı tarafından İstanbul’da atıldı. Daha sonra madencilik faaliyetlerinin devamı olarak 1995 yılında kendisi ve merhum Süleyman Yağcı ortaklığında doğal taş mermer işleme tesisi olarak Ünye’de faaliyete geçtik. Şimdi işin başında ben ve Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda kardeşim olan Barbaros Yağcı bulunuyor.

-Size ait bir tesiste faaliyet göstermektesiniz? Kullanım alanınız ve istihdam kapasiteniz nedir?

-30 kişiye istihdam sağlıyoruz.

-Üretim kapasiteniz hakkında neler söylersiniz?

-Bin 500 metrekaresi kapalı toplam 10 bin metrekare alanda günlük üretim kapasitemiz 700 metrekare. Hazır stoklarımızda ise 25 bin metrekarelik ürün bulunmaktadır.

-Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

-Firmamız kendi tesisinde Marmara mermeri, Bej mermeri, Muğla mermeri, Afyon Kaplanpostu mermeri, Denizli traverteni, Sivas traverteni ve benzeri mermerleri blok halinde işleme tabi tutup son tüketiciye ulaştırmaktadır.

-Sadece yurt içi bağlantılarınız mı var?

-Hayır… Dünyanın çeşitli bölgelerinde olup yurdumuzda üretimi bulunmayan magmatik kökenli granit tipi doğal taşları ithal edip bölgemizdeki bayii ve depolara tedarik işlemini gerçekleştirmekteyiz.

-Bölgede bir marka haline geldiğinizi biliyoruz. Bu aynı zamanda yeni yapılanmalar anlamına mı geliyor?

-Elbette bir marka değeri oluşturmak istiyorsak o amaca uygun davranmalıyız. Biz de öyle yaptık. Yeniden yapılanma çerçevesinde firmamız yatırımlarına teşvik belgesini almış olarak devam ederken halihazırda bulunan Ünye markasının yanına,  hem doğal taş dekorasyon hem yapay taş dekorasyon malzemeleri üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerinde kullanacağı farklı marka başvurusunu da eklemiştir. İnsan kaynaklarında, ürünlerin kalitesinde ve satış sonrası hizmetlerinde kaliteden ödün vermeyerek daha uzun yıllar sektörün öncüsü olmayı hedef edindik.

-İşletmenizde birbirinden farklı üniteler görmekteyiz. Biraz da bu üniteleri anlatmanızı istiyoruz. Gördüğümüz veya görmediğimiz hangi ekipmanlara sahipsiniz?

-Firmamızda 4 adet mermer kesme katrak makinesi, 2 adet mermer kesme este makinesi,3 adet 50 ton kapasiteli gezer vinç, 1 adet plaka cila makinesi, 1 adet bant cila makinesi, 2 adet pah kırma makinesi var. Yanı sıra modern ebatlama, cilalama ve paketleme üniteleri ile hem iç pazara hem de dış pazara hitap etmekteyiz.

-Nasıl bir kalite politikası izliyorsunuz?

-Tabi ki müşteri memnuniyeti ana ilkemiz. Bu nedenle müşteri taleplerindeki değişimlere uygun olarak sistemlerimizi entegre etmek, beklentileri en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Hatasız üretim ve zamanında teslim kalite politikamız. Bu anlamda çalışanlarımıza sürekli eğitimler vermekteyiz.

-Az önce de belirtiniz sadece iç pazar bağlantılı çalışmıyorsunuz. Dış pazarda hangi ülkelerde Ünye Mermer markasını görebiliriz?

-Hindistan ve Vietnam’ı dış pazar önceliği olarak gördük. Azerbaycan ve Gürcistan da hedef ülkelerimiz arasında. Hindistan, Çin, Brezilya ve Mısır gibi pazarın önde gelen ülkelerinden yıllardır ithalat yapıyorduk. Nasıl dış pazara çıkabilir, nasıl satabiliriz diye düşünüyorduk. Hindistan'daki tesisleri incelemek için Afyon gibi bir maden kenti olan Silvassa’ya gittik. Gördük ki; çok büyük bir işleme kapasitesi var Hindistan'ın. Ama granit satıyor veya işliyorlar. Mermer işlemeciliği konusunda bir hayli gerideler. Geçtiğimiz yıllara kadar var olan kotalar kaldırılmış ülkede, onlar da mermere ihtiyaç duyuyordu. Türkiye’den Hindistan’a doğrudan taşın satışını yapmak daha cazip geldi.

-Sektörde dünyadaki yerimiz hakkında neler söylersiniz?

-İtalya ve İspanya bu konuda oldukça mesafe kat etmiş ülkelerdi. Biz son yıllardaki yatırımlarla ülke olarak onlara epeyce yaklaştık. Sanırım yakın bir gelecekte liderliğe oynayacak pozisyona geleceğiz.

-Bir yandan da ülke gerçekleri var. Bu gerçeklerin sektöre yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Madencilik Yasası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

-Evet… Sizin de altını çizdiğiniz gibi ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Tüm sektörler gibi biz de bu olumsuzluklardan fazlasıyla etkileniyoruz. Hükümetimizin madencilik konusunda yaptığı bazı düzenlemeler sanırım doğru anlatılamadı kamuoyuna. Oysa getirilen düzenlemelerin orta ve uzun vadede olumlu yansımaları olacağını düşünüyorum. Bir de ülkemizin yeraltı zenginliklerini bizim insanımızın çıkarması gerektiğini düşünüyorum.

-Son olarak şunu soralım. Ekonomik değerleri olan bir ilçede Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) olmamasını nasıl yorumlarsınız?

-Ünye'de birçok sanayici gibi biz de OSB'yi bekliyoruz. Bizler bir yandan dış pazar arayışlarına hız verirken, diğer yandan da Ünye'deki pek çok sanayici gibi kamudan beklentilerimiz var. Daha fazla yatırım için OSB'nin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Kendimizi yeni OSB’ye adapte ettik. Çünkü bulunduğumuz yer yeterli gelmiyor. Entegre tesis kurup yatırımlarımızı artırmak ve daha kaliteli ürün sunmak istiyoruz. Uzun yıllar geçti hala yapılacak diye bekliyoruz.

 
27 Ağustos 2019 Salı 10:00:34 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ünye mermer,osb,sektör


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Yoksulluk oranı yüzde 12,7

Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 24 bin 199 TL olurken, 2017 yılına göre yüzde 12,2 arttığı saptandı. Sürekli yoksulluk oranına bakıldığında ise bu oranın yüzde 12,7 olduğu kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

‘’KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir’’

Öztürk,‘’Burada kültür, medeniyet, misafirperverlik, çalışkan insanlar gördük. Karadeniz’in en büyük değeri burada yaşayan insanlardır. KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, beton üreticilerine doğru uygulama öğretmek’’

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri” düzenlendi.

Haberin Devamını Oku

Atatürk silueti tekrar Ordu’da

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla yeniden yapılan Atatürk silueti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 95. Yıl dönümünde düzenlenen programla açıldı.

Haberin Devamını Oku

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.