Şirketlerden Haberler

Altaş Yağ Sanayi’nin Ar-ge bedeli 2 milyon dolar
Altaş Yağ Sanayi’nin Ar-ge bedeli 2 milyon dolar
Altaş Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Altaş, “Ar-ge bizim için olmazsa olmaz olduğu için Ar-ge merkezimizi kurduk. Bu bağlamda 2 milyon dolara yakın ciddi bir bedel harcadık. Bu yaptığımızın doğru olup olmadığını zaman gösterecek

2 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan fındık yağı başta olmak üzere ceviz yağı, şekerli ezme gibi ürünler yapan Altaş Yağ Sanayi, dünya pazarında daha fazla pay almak ve ihracatını yüzde 90’a çıkarmak hedefiyle Ar-ge ve İnovasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Üretimlerinin yüzde 90’ının ihracat yüzde 10’u iç pazar yapmaya çalıştıklarını belirten Altaş Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Altaş, “Bu yılbaşına kadar yüzde 90’ı iç pazar, yüzde 10 ihracattı. Bu yılbaşı itibariyle yüzde 90’ı ihracat yüzde 10’u iç pazar olan kapasiteye çıkmaya çalışıyoruz. Şu an 20 ülkeye ihracat yapıyoruz. Tanzanya’da ki kişilerle kendi şirketimizi kurduk.  Japonya, Afrika’ ve Arap ülkelerin birçoğuna ürün ihraç etmeye başladık. Çin 1 milyar 600 milyon nüfusa sahip bir ülke. Orada olmak demek dünyanın yarısında olmak demek. O yüzden Çin’de büyümeye çalışıyoruz.” dedi.

Ballı fındık 697 firma arasında ilk 10’da

Ekonomik krize ve bütün olumsuzluklara rağmen ihracatlarını her geçen gün artırdıklarını belirten Altaş, “Maksimum 3 yıl içerisinde bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Tabi bu hedefe ulaşmak için Ar-ge olmazsa olmaz. Ciddi Ar-ge çalışmaları yapıp insanların ne istediğini önce keşfetmeniz gerekiyor. Baktık insanlar şekerden, koruyucudan uzaklaşmak istiyor bal ile fındığı birleştirdik. Biz ambalaj, etiket dahil dünya ne istiyorsa onu yaptık. Dünyanın her yerine gönderdiğimizde şu da eksik diyemeyecekleri hale getirdik. Mesela Sial China 2019 yarıştık. 697 firmada 10’a girdik. Ballı fındık ve fıstık dünya çapında ilk 10’a giren bir inovasyon ürünümüz oldu. Fındıkta biliyorsunuz 2 milyon dolara yakın bir ihracatımız var. Bu rakam 5- 10 yıl içerisinde yeniliklerle ve çalışmalarla 10 milyar dolarlara çıkarılabilir.” ifadelerini kullandı.

Yıllık ciro kadar yatırım

Cirolarının büyük bir bölümünü ar-ge çalışmalarına harcadıklarını belirten Altaş şunları söyledi; “Geçmiş yıllarda yıllık ciro kadar yatırım yaptığımız oldu. Ar-ge bizim için olmazsa olmaz olduğu için Ar-ge merkezimizi kurduk.  Tam olarak bittiğinde 210 olan istihdamımıza 16 kişi daha ekleyeceğiz. Ar-ge merkezi ile ilgili üniversitelerle çalışıyoruz. Bu bağlamda 2 milyon dolara yakın ciddi bir bedel harcadık. Bu yaptığımızın doğru olup olmadığını zaman gösterecek.” NAZAN BEDİR/KARADENİZEKONOMİ

 

 

 
09 Eylül 2019 Pazartesi 14:21:41 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,altaş yağ,sanayi,arge,bedel


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Yoksulluk oranı yüzde 12,7

Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 24 bin 199 TL olurken, 2017 yılına göre yüzde 12,2 arttığı saptandı. Sürekli yoksulluk oranına bakıldığında ise bu oranın yüzde 12,7 olduğu kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

‘’KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir’’

Öztürk,‘’Burada kültür, medeniyet, misafirperverlik, çalışkan insanlar gördük. Karadeniz’in en büyük değeri burada yaşayan insanlardır. KEİPA olarak amacımız güzel bir işbirliği ve beraberliktir.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, beton üreticilerine doğru uygulama öğretmek’’

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Kocaeli’de “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri” düzenlendi.

Haberin Devamını Oku

Atatürk silueti tekrar Ordu’da

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla yeniden yapılan Atatürk silueti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 95. Yıl dönümünde düzenlenen programla açıldı.

Haberin Devamını Oku

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.