Kapat

Yücel, “Eski anlayışıyla yeni dünya inşa edilemez”

Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumu olan Bahçeşehir Koleji, ABD’nin eğitim üssü Boston’da eğitim ve iş dünyasının yoğun katılımıyla gerçekleşen Dünya Yapay Zeka Konferansı’ na katıldı. BUEK Başkanı Enver Yücel Türkiye’den konuşma yapan ilk ve tek kişi olarak konferansta yer aldı.

 Yücel, “Eski anlayışıyla yeni dünya inşa edilemez”

Bahçeşehir Koleji Boston’da

Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumu olan Bahçeşehir Koleji, ABD’nin eğitim  üssü Boston’da eğitim ve iş dünyasının yoğun katılımıyla gerçekleşen ‘‘Dünya Yapay Zeka Konferansı’’na katıldı.  Yapay zekanın uygulamadaki durumlarına odaklanıldığı, yapay zeka çözümlemeleri ve ağ iletişim ve iş geliştirme fırsatlarının sunulduğu konferansa 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.  Harvard, IBM, Microsoft, Amazon, Google, Facebook gibi dünya devlerini bir araya getiren ve Amazon’un yöneticilerinden Wilfred Justin, IBM’den Pin-Yu Chen ile MIT’den ‘‘Yüzyılı şekillendiren 100 Amerikalıdan biri’’ ve dünyanın en etkili 7 veri bilimcisinden biri olan Dr. Alex Sandy Pentland’ın da konuşmacı olarak yer aldığı konferansta BUEK Başkanı Enver Yücel de Türkiye’den konuşma yapan ilk ve tek kişi olarak yer aldı. “Eğitimde yapay zekayı geliştirmek lazım” diye konuşmasına başlayan Yücel, “ Eğer bu sektörle uğraşan insanlar bunu değiştirirse işte o zaman eğitimde biz devrim yapmış oluruz. Çünkü, eski dünyanın anlayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Çalıştığımız yapay zeka sektörlerine bakın, her alanda kişiye özgü hizmet vermektedirler. O zaman bütün bu işin başlangıcında kişiye özgü öğretim yapmamız lazım. Eğer kişiselleştirilmiş bir eğitim yapamazsak, değiştirdiğimiz sektörlere öğrenci ve insan yetiştiremeyiz. Bunu da yapamazsak o zaman adil ve eşit dünyadaki dağılımı sağlayamayız. Ben bir eğitimciyim. 10 yıldır eğitimin kişiselleştirmesiyle ilgili grubum ve arkadaşlarım çalışıyor. Önemli mesafeler katettik. 2 yılda yapay zeka temelli öğretime geçtik. Bu sistem, öğrencilerin neden anlamadığını tespit edecek ve daha iyi anlayabilmeleri için onlara yanıtlar verecek durama gelecektir. Şu anda sadece ülkemiz Türkiye’de uygulanan sistemi, 6 ay zarfında bütün dünyaya açacağız. Arkadaşlarımın bu alanda çalışabilmesi için çok verimli olması lazım” dedi.

Erken yaşlarda Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi verilmeli

Çeşitli sektör temsilcilerinin yapay zeka konusundaki bilgi birikimlerini paylaştığı konferansta Bahçeşehir Koleji yöneticileri, yapay zeka okuryazarlığı eğitimiyle ilgili çalışmalarını katılımcılarla paylaşmak üzere Bahçeşehir Koleji Eğitim Paneli düzenledi. Panel, Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yapay zekâ teknolojilerinin yakın ve uzak gelecekte oyunun kurallarını değiştireceğini söyleyen Dağ, yapay zekanın her alanda etkin olacağı bir dünyaya yeni nesilleri hazırlamak için en önemli konunun eğitim olduğunu söyledi. ‘‘Bu nedenle yapay zeka ve gelecek konuşuyorsak eğitimde karşılığını konuşmamak çok eksik olur.’’ diyen Dağ sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Bahçeşehir Koleji olarak öğrencilerimizi yapay zeka temelli mesleklerin yükseleceği, yapay zeka kullanımının hayatın her alanında görünür olacağı bir geleceğe hazırlamak için erken yaşlardan itibaren Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi vermenin önemine inanıyoruz. Bu nedenle Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumuyuz. ‘Öğrenme parmak izi kadar özeldir’ diyoruz. Bahçeşehir Kolejinde öğretmenlerimizin değerlendirmeleriyle öğrencilerimiz nasıl öğreniyorsa öyle öğretiyoruz. Türkiye’de yıllardır öncülüğünü yaptığımız, Kişiye Özgü Öğretim Modeli, okullarımızdaki başarının en önemli kaynaklarından biridir. Şimdi yapay zeka temelli kişiselleştirilmiş dijital eğitim platformu ile işin içine yapay zekayı da dahil ediyoruz.’’HABER MERKEZİ

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?