Şirketlerden Haberler

Aynut Makine’de çarklar dönüyor
Aynut Makine’de çarklar dönüyor
Patenti kendilerine ait olan suyla zar soyma makinesi ile global bir oyuncu olan ve adından sıkça söz ettiren Aynut Makine İtalya’ya ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Patentli ürünü italya pazarında

Fındık entegre tesislerindeki bütün makineleri imal edebilen Aynut Makine patenti kendilerine ait ‘Suyla Zar Soyma Makinesi’ ile adından söz ettiriyor. Entegre tesisindeki bütün makineleri girişinden çıkışına kadar imal edebildiklerini ve bunun yanında piyasayı takip edip ihtiyaca göre üretim yaptıklarını belirten Aynut Makine Genel Müdürü Ahmet Yılmaz, “Sektöre katkı sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolda fındık fabrikası sahipleri ile görüştük. Onlar eksikleri,  ihtiyaç olan makineleri söylediler biz de o makineler üzerinde çalışmalar yaparak suyla zar soyma makinesini ürettik. Çünkü piyasada fındık üzerinden zarın alınması ile ilgili bir problem vardı. Bu çalışma da çok başarı olduk ve yurtdışı ihracatlarımız arttı. Devletin 2017 yılında bize verdiği destekle beraber makinelerimizi yeniledik ve işlerimizi hızlandırdık. Avrupa kanadımızı açtık ve bu sene 3’üncü ihracatımızı geçtiğimiz günlerde İtalya’ya gerçekleştirdik. Bu bizim için güzel bir başarı bundan yola çıkarak, ihracatlarımızda hız kesmeyeceğiz. Yaptığımız çalışmalarla İtalya, Almanya, Yunanistan, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan’daki pazar paylarımızı artıracağız. Ülke olarak bizim ihracata ihtiyacımız var. Kendi içimizdeki kısır döngüden kurtulmalıyız.” dedi

Sadece fındık değil susam ve cevizle ilgilide çalışmalar yürütülüyor

AR-GE Aynut Makine için olmazsa olmaz diyen Yılmaz, “Siz bize ürünü gönderin biz size işleyip geri gönderelim diye bir çalışma yürüttük. Yurtiçi ve yurtdışından birçok ürün gönderdiler. Bu tür çalışmalarla Ar-Ge yapmayı seviyoruz. Yeni makineler yeni sistemler üzerinde çalışıyoruz. Sadece fındık değil susam ve cevizle ilgilide çalışmalarımız var. Susamla ilgili güzel çalışmalar yürütüp sistemi değiştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yeni makineler üretiyoruz

2020 hedeflerinde işletmeyi büyütmek olduğunu aktaran Yılmaz, “ İşletmemiz 3 bin metrekare alan üzerine kurulu bin metrekaresi kapalı bin metrekareyi daha kapatmayı planlıyoruz.  Yeni organize ile ilgili çalışmamız vardı ancak organizenin ne zaman kurulacağı belli değil o yüzden a biraz askıya alındı. Şu an işletmemizi büyütmeyle ilgili projemiz var. Ekibi biraz daha büyütmek istiyoruz. Yeni makineler imal ediyoruz bitirdiğimiz zaman kamuoyuna açıklayacağız.” şeklinde konuştu.

Kalifiye eleman en büyük sıkıntı

Kalifiye eleman bulma konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Yılmaz, “Biz endüstri meslek lisesi hocalarından bize çalışabileceğimiz çocuklar göndermelerini istedik. Ona yakın elemanımız bize staj için gelip staj bittikten sonra kaldılar. Şu an 20 kişi çalışıyoruz. Ama bu bizim için yeterli değil artık teknoloji çağındayız ve teknolojiyi takip etmek gerekiyor. Teknolojiden iyi anlayan elemanların yetiştirilip bize gönderilmesi gerekiyor. Daha profesyonel yetişmiş yeni makineleri profesyonel olarak kullanabilecek eleman ihtiyacımız var.”ifadelerini kullandı.

Yılmaz son olarak Karadeniz Bölgesi’nin makinecilik sektöründe iyi bir durumda olduğunu, dünyanın her yerine gerçekleştirilen ihracatların bunu kanıtladığını söyledi. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
13 Kasım 2019 Çarşamba 14:39:38 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,aynut makine,ihracat,arge


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Kazan- kazan noktasında en önemli projelerden biri olacak’’

Hisarcıklıoğlı, ‘’Eğer Volkswagen Türkiye’ye yatırım yaparsa, hem Volkswagen, hem Almanya hem de Türkiye kazanacak. Kazan-kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak.’’

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den personele barışı sağlama zammı

ORBEL A.Ş. işletmelerinde görevli 63 personele “Çalışanlar Arasında Ücret Barışı Sağlama” prensibi gereği maaş zammı yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Çikolata fabrikası üreticiyi destekleyecek

‘’Söğütlü’de hem istihdama katkı sağlayacak hem ilçe ekonomisine değer katacak hem de üreticimizi destekleyecek çikolata fabrikası için hazırlıklarımızda sona geldik. ‘’

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri listesi açıklandı

"Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” listesi Wyndham Kalamış Otel’de gerçekleşen gala yemeğinde açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız’’

‘’Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak’’

Haberin Devamını Oku

Giresun ve Ordu havalimanını konuştu

Giresun TSO ve Ordu TSO son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlayan Ordu – Giresun Havalimanı sefer iptalleri konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Haberin Devamını Oku

Böceklerle mücadele için altyapı kurulmalı

Tuncer,‘’Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren ve hızlı bir şekilde ilerleyen kahverengi kokarca için acilen altyapı kurulmalı’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal Kalkınma yatırımları ikiye katladı

2018 yılında 38 milyon lira hibe veren Ordu TKDK 2019 yılında bunu iki katına çıkararak 57 proje için 67 milyon liralık bir hibe sağladı.

Haberin Devamını Oku

Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli

Ordu TAD Dil Kursu kurucusu Çelebi, “İngilizce hobileştirilerek öğrenilmelidir. Bunun için öğrenmeye okul öncesi eğitimde oyunlar, şarkılar ve günlük eğlencelerle başlanmalıdır. Bu şekilde bir yaşam tarzına dönüşür ve öğrenme kolaylaşır.”

Haberin Devamını Oku

Terme, turizm merkezine dönüşecek

Demir, ‘’Samsun ile Ordu arasında olan Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek.’’

Haberin Devamını Oku

Dulife Yatırım A.Ş. hayata geçirildi

Düzce MÜSİAD Yönetimi, ortak yatırımcılık kültürü, işlevsel ve kapsamı geniş yatırımlara ön ayak olmak üzere Dulife Yatırım’ı hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Sürdürülebilir balıkçılık ele alınacak

Karadeniz’de balıkçılığın sürdürülebilir hale gelmesi için toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’un ürün çeşitliliği artıyor

Hopaport’ta ürün çeşitliliğini artırma anlamında yapılan çalışmalar sonucunda limana ilk defa Şeker Pancarı Melas’ı getirildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Ülke turizmine akıllı çözümler üreteceğiz’’

‘’EMITT 2020’de Turizm 4.0’ sloganını kapsamlı bir şekilde ele alarak Türkiye’nin marka algısını değerlendirme, ülke turizmine yol haritası oluşturma, güncel ve akıllı çözümler üretme konularını tartışacağız’’

Haberin Devamını Oku

İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi

Ordu Rotary Kulübü son toplantısında Karadeniz’in önde gelen şirket patronları 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’dan 47 bin ton fındık ihraç edildi

Fındık ihracatının 3 aylık döneminde Trabzon'dan 329 milyon 635 bin 132 dolar karşılığında 47 bin 793 ton ürün ihraç edildi.

Haberin Devamını Oku

Sektörün gücü üreticiye bağlı

Çebi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çebi, “Türk fındık sektörü üreticisinden,  ticaret gurubuna kadar büyük bir değişim içerisinde. Ülke olarak fındıkta kazanımlarımızı koruyup rekolte ve fiyatta istikrar sağlarsak hem üretici hem de sektör güçlü olur.”

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den toplu etkinliklere kampanya

ORBEL işbirliği protokolü ile öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin velilerine yönelik olarak işletmelerin kullanım ücretlerine toplu olarak yapacakları etkinliklerde kampanya yapılacak.

Haberin Devamını Oku

64 üretici bilgilendirilecek

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışmasına öncelikli olarak, bu yıl 6 bin fidanı ücretsiz olarak dikimini yapacak 64 üretici katılacak.

Haberin Devamını Oku

Hedefimiz, dış ticaret fazlası veren Türkiye

Gülle, ‘’2019 yılında 85 bine ulaşan mal ihracatçımız ve 5 bin seviyesindeki hizmet ihracatçımız ile ticaret diplomasimiz sahada 90 bin nefere ulaştı’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bu başarı Avrupa’da yok’’

Baş, ‘’Bizim beyannamelerimizin ve diğer belgelerimizin yüzde 99’u elektronik ortamda alınıyor, Avrupa da bu başarı yok’’

Haberin Devamını Oku

Yücel’e uluslararası bir görev daha

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletler Danışma Kurulu üyesi oldu. Türk eğitim dünyasının duayen ismine yeni unvanı Cenevre’de düzenlenen bir konferansta verildi. Konferansta konuşan Yücel’in açıklamaları adeta ders niteliğindeydi.

Haberin Devamını Oku

 “Vatan için sorumluluktan kaçmayacağız”

Hayırseverlikleri ile anılan Ordu’nun gururları Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşlerin, 81 ilde 81 anaokulu projesinin tüm fiziki altyapısını üstlendikleri Ankara ayağının, Barış Pınarı Harekatı’nın ilk şehidi adına yapılan anaokulu açıldı.

Haberin Devamını Oku

Gayrimenkul sektörü yükselişe geçti

Özelmacıklı, ‘’Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerileme ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.