Aynut Makine’de çarklar dönüyor

Patenti kendilerine ait olan suyla zar soyma makinesi ile global bir oyuncu olan ve adından sıkça söz ettiren Aynut Makine İtalya’ya ilk ihracatını gerçekleştirdi.

 Aynut Makine’de çarklar dönüyor

Patentli ürünü italya pazarında

Fındık entegre tesislerindeki bütün makineleri imal edebilen Aynut Makine patenti kendilerine ait ‘Suyla Zar Soyma Makinesi’ ile adından söz ettiriyor. Entegre tesisindeki bütün makineleri girişinden çıkışına kadar imal edebildiklerini ve bunun yanında piyasayı takip edip ihtiyaca göre üretim yaptıklarını belirten Aynut Makine Genel Müdürü Ahmet Yılmaz, “Sektöre katkı sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolda fındık fabrikası sahipleri ile görüştük. Onlar eksikleri,  ihtiyaç olan makineleri söylediler biz de o makineler üzerinde çalışmalar yaparak suyla zar soyma makinesini ürettik. Çünkü piyasada fındık üzerinden zarın alınması ile ilgili bir problem vardı. Bu çalışma da çok başarı olduk ve yurtdışı ihracatlarımız arttı. Devletin 2017 yılında bize verdiği destekle beraber makinelerimizi yeniledik ve işlerimizi hızlandırdık. Avrupa kanadımızı açtık ve bu sene 3’üncü ihracatımızı geçtiğimiz günlerde İtalya’ya gerçekleştirdik. Bu bizim için güzel bir başarı bundan yola çıkarak, ihracatlarımızda hız kesmeyeceğiz. Yaptığımız çalışmalarla İtalya, Almanya, Yunanistan, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan’daki pazar paylarımızı artıracağız. Ülke olarak bizim ihracata ihtiyacımız var. Kendi içimizdeki kısır döngüden kurtulmalıyız.” dedi

Sadece fındık değil susam ve cevizle ilgilide çalışmalar yürütülüyor

AR-GE Aynut Makine için olmazsa olmaz diyen Yılmaz, “Siz bize ürünü gönderin biz size işleyip geri gönderelim diye bir çalışma yürüttük. Yurtiçi ve yurtdışından birçok ürün gönderdiler. Bu tür çalışmalarla Ar-Ge yapmayı seviyoruz. Yeni makineler yeni sistemler üzerinde çalışıyoruz. Sadece fındık değil susam ve cevizle ilgilide çalışmalarımız var. Susamla ilgili güzel çalışmalar yürütüp sistemi değiştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yeni makineler üretiyoruz

2020 hedeflerinde işletmeyi büyütmek olduğunu aktaran Yılmaz, “ İşletmemiz 3 bin metrekare alan üzerine kurulu bin metrekaresi kapalı bin metrekareyi daha kapatmayı planlıyoruz.  Yeni organize ile ilgili çalışmamız vardı ancak organizenin ne zaman kurulacağı belli değil o yüzden a biraz askıya alındı. Şu an işletmemizi büyütmeyle ilgili projemiz var. Ekibi biraz daha büyütmek istiyoruz. Yeni makineler imal ediyoruz bitirdiğimiz zaman kamuoyuna açıklayacağız.” şeklinde konuştu.

Kalifiye eleman en büyük sıkıntı

Kalifiye eleman bulma konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Yılmaz, “Biz endüstri meslek lisesi hocalarından bize çalışabileceğimiz çocuklar göndermelerini istedik. Ona yakın elemanımız bize staj için gelip staj bittikten sonra kaldılar. Şu an 20 kişi çalışıyoruz. Ama bu bizim için yeterli değil artık teknoloji çağındayız ve teknolojiyi takip etmek gerekiyor. Teknolojiden iyi anlayan elemanların yetiştirilip bize gönderilmesi gerekiyor. Daha profesyonel yetişmiş yeni makineleri profesyonel olarak kullanabilecek eleman ihtiyacımız var.”ifadelerini kullandı.

Yılmaz son olarak Karadeniz Bölgesi’nin makinecilik sektöründe iyi bir durumda olduğunu, dünyanın her yerine gerçekleştirilen ihracatların bunu kanıtladığını söyledi. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?