Şirketlerden Haberler

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor
Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor
Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

1974 yılında yapı malzemeleri satıcılığıyla Çakmaklar Kolektif Şirketi olarak iş hayatına başlayan Turan, Burhan Çakmak kardeşler satmış olduğu malzemelerden vitrifiye seramik sağlık gereçlerini neden biz üretmiyoruz diye yola çıkarak 1987 yılında Turan Seramik AŞ’yi kurdu. Yunanistan Bulgaristan, Fransa, Belçika, Almanya, Hırvatistan Ukrayna Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Ürdün, İsrail, Fas ve Libya gibi ülkelerinde içinde bulunduğu yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapan firma bugün bünyesinde 300 kişiye istihdam sağlıyor. 2019 yılının zor bir yıl olduğunu söyleyen Turan Seramik A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Çakmak şöyle konuştu, “ Türkiye son 2 çeyrektir küçülen bir performans seyretmekte. 2018’in son çeyreğinde 2019’un ilk çeyreğinde eksi büyüme gerçekleştirdik. Art arda küçülme resesyon anlamına gelmektedir. Bunun dışında işsizlik son 1 yılda yüzde 68 oranında artmış bulunuyor. Şu an da inşaat sektörü başta olmak üzere ekonomik sıkıntı ve daralmalar mevcut. Yüksek teknolojik ürünler sektörü dışında şuanda Türkiye’de küçülmeyen sektör bulunmuyor. Tabi bu ekonomik sıkıntılar bir günde bu hale gelmedi yılların birikmişliği var. 2002-2012 yılları arasında dünyada bol likiditenin bulunduğu dönemlerde biz gelişmekte olan bir ülke olarak kazanımlarımızı doğru yönlendirmedik. Hizmet sektörü özelinde büyümeyi tercih ettik. Bugün aynı karı elde edebilmek için sanayiye hizmet sektörüne göre 10 kat daha fazla yatırım yapmak gerekiyor. Türkiye olarak biz fazla maliyetlerden kaçındık. Halbuki doğru olan üretim ayağıydı. Sürdürülebilir olan üretimdi. Üretimini tercih etmek durumundayken biz hizmet sektörünü tercih ettik. Son zamanlarda  doğalgaza, elektriğe, asgari ücrete zamlar oldu. Bu koşullar bizi zorluyor. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya çalışıyoruz.”

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı vurgulanmalı

Turan Seramik olarak bu zor zamanlarda maliyetlerini dengeleyip harcamalarına dikkat ettiklerini ve stokları artırmamak adına, pazarın ihtiyacı kadar ürün ürettiklerini ifade eden Çakmak, “Bu dönemde özel sektöre büyük görevler düşüyor. Maliyetlerimizi kontrol altında tutup tasarruflarımızı artırmalı harcamalarımıza dikkat etmeliyiz. Yapacağımız harcamanın şirkete katma değeri nedir?  Bunu çok iyi öngörmemiz gerekiyor. Tabi bu sıkıntılı günleri aşmak özel sektörün tek başına yapabileceği iş değil bundan sonrasında mutlaka devlet makro düzeyde politikalar uygulamalı. Devletin politikaları ve politika yapıcılarının kararları bizim için önem arz ediyor. Böyle bir dönemde devletin mutlaka tasarruf modelleri geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de Merkez Bankası’nın bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Geçtiğimiz ay merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Türkiye tarihinde bir ilk. Bu durum yabancı yatırımcı tarafından şöyle görünmekte,  işler devlet isteğinde gitmiyorsa ona hemen müdahale ediliyor. Dolayısıyla yabancılar buradaki güven ortamını sorguluyor ve karar vermelerinde etkili oluyor. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı en güçlü kurumlar tarafından dile getirilmeli, güven yabancı yatırımcı gözünde mutlaka oturtulmalı. Ekonominin parametrelerinden biri mutlaka güven ortamının sağlanmasıdır. Acilen güven ortamının sağlanması gerekiyor.” dedi.

Liyakat sistemi oturmalı

Çakmak, “Bunun dışında son 4-5 senedir duyduğumuz reform konuları var. Reformlar önemli konular özellikle adalet ve yargı reformu Türkiye’de önem arz ediyor. Bunun bir an önce sağlanması gerekiyor. Reformlarla ilgili şunu da söyleyebilirim. Türkiye’nin öncelikle yapması gereken liyakat sistemini oturtmasıdır. Bugün Türkiye’de bir görev olduğu zaman akraba, eş, dost ayrımcılığı ortadan kalmalı. İşin ehli kimse işi en iyi kim biliyorsa onun yapması gerekiyor. Bu zaman içinde kurumlardaki dengelenmeyi ve kurumların başarısını artıracak.” diye konuştu.

Biz üretimin işçilik kısmındayız

Üretimde de bugün ciddi problemler var diyen Çakmak, “Devlet desteklerinin ve politikalarının pek doğru olmadığını düşünüyorum. Biz ilkokulda derslerde Türkiye’yi üç tarafı denizlerde çevrili tarım ülkesi olarak öğrenmiştik. Ama bugün geldiğimiz noktada gübre, mazot, ilaç ve fide dışarıdan geliyor. Biz sadece işin işçilik kısmını yapıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değil bu düzelmediği sürece Türkiye’de refah seviyesine ulaşmak sadece hayal olarak kalır. Üretim ve tarım alanında çok köklü reformlara ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fuarlar bizi dış pazarla buluşturuyor”

2- 3 yıl öncesinden bu zor günlerin geleceğini görüp ona göre önlemler aldığını belirten Çakmak, “Mevcut ihracat ekimizin üzerine güçlendirmek amacıyla takviyeler yaptık. Bunun da meyvesini yiyoruz ihracat adına 2019 yılı iyi geçiyor. İhracatta bizi dış pazar müşterimizle buluşturan ortamlar fuarlar, fuarlara ağırlık veriyor daha önce hiç katılmadığımız fuarlara da gitmeye çalışıyoruz. Yeni ekibimizle beraber 2020 yılının mart ayında Turan Seramik olarak İngiltere’de bir fuara katılacağız. Hemen ardından yine mart ayında Türkiye’de uluslararası seramik fuarına katılacağız. Ayrıca 2021 yılı içinde Almanya’da konumuzla ilgili dünyanın en başarılı fuarına katılacağız. İhracatımızı daha fazla artırma hedefimiz de bu sayede gerçekleşecek. Üretim hacmi olarak 2019 yılında tam kapasite değil yüzde 60’lık bir kapasite ile çalışıyoruz. Bu atıl kapasitemizi yeni pazarlarla ihracatta doldurmayı hedefliyoruz ”diye konuştu.

“Fındık Ordu’da ekonominin en temel yapısı”

Son olarak fındığa verilen fiyatı da değerlendiren Çakmak, “ Bölge için 2019’dan en büyük isteklerimden bir tanesi fındığın güzel fiyatlarda olmasıydı. Bu da gerçekleşti. Bölge için zamanında verilen bir karar oldu. Çünkü fındık Ordu’da ekonominin en temel yapısı. Hemen hemen her hane fındıktan kazanç sağlıyor. Hem üreticiyi hem tüketiciyi üzmeyecek bir formül üzerinde anlaşılması halkımız için mutluluk verici bir durum.”  ifadelerini kullandı. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
20 Ağustos 2019 Salı 12:38:56 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yatırımcı,turan seramik,turavit,mermer


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Çotanak ve Fiskobirlik Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak

Fiskobirlik ve Çotanak Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.

Haberin Devamını Oku

OGU 10 ayda 900 bin yolcuya hizmet verdi

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan 2019 yılı Ocak-Ekim ayları arasında 6 bin 661 uçak trafiği ile 899 bin 400 yolcuya hizmet verildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun Belediyesi 2020 bütçesi 250 milyon lira!

Giresun Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 250 milyon lira olarak belirlendi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye en fazla fındığı İtalya’ya sattı

Türkiye, 1 Ocak-31 Ekim arasında 100'ün üzerinde ülkeye 251 bin 293 ton fındık ihraç etti. Bu ihracat karşılığında bir milyar 578 milyon dolar kazanan Türkiye, söz konusu dönemde en fazla fındığı İtalya'ya sattı.

Haberin Devamını Oku

Kanunlar geriye yürümez!

Ordu SMMMO Başkanı Baş, aralıkta yasalaşacağı tahmin edilen Yeni Vergi Taslağının yürürlük tarihinin Ocak 2019 olarak gösterilmesini “Kanunlar geriye  yürümez” diyerek eleştirdi.

Haberin Devamını Oku

İŞGEM Ordu’nun gelir kaynağı olacak

Ordu’nun istihdam olanaklarının artması ve kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran ürünlerin imalatı, yeni ihracat pazarlarına açılacak işletmeler için Altınordu Belediyesi tarafından İŞGEM kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler’den, ODÜ’ye Veteriner Fakültesi müjdesi

‘’Ordu Büyükşehir Belediye’miz ve Ordu Üniversite’mizin entegrasyonu sonucunda modern bir Veteriner Fakültesi’ne kavuşacağız.’’

Haberin Devamını Oku

435 bin TL değerinde enerji tasarrufu

600 kW kurulu güç elde edilecek ve tesis aracılığıyla Lisanslı Depolama Tesisi’nin enerji ihtiyacının yüzde 45’i karşılanacak. Bu sayede yıllık olarak yaklaşık 435 bin TL değerinde enerji tasarrufu sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Gıda sektörü temsilcileri fuarda buluşuyor

Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor.

Haberin Devamını Oku

Duran fındık ‘entegre’ olacak

Fındık sektörünün önemli firmalarından olan ve 36 yıldır sektörde yer alan  Duran Fındık entegre olma yolunda ilk adımını attı. Firma Karacaömer’deki 5 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip tesislerini 3 bin 500 metrekarelik daha yer alarak büyütme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehirlerimizin geleceği üretimde’’

‘’ Türkiye'nin, şehirlerimizin geleceği üretimde. Özellikle katma değeri yüksek üretim ağlarına yoğunlaşmamız, özellikle dışa bağımlılık noktasında minimum noktasına ulaşmamız şart.’’

Haberin Devamını Oku

İpotekli satışta en yüksek oran Artvin’de

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 54,3 ile Artvin oldu.

Haberin Devamını Oku

Hilmi Güler’in tercihi fındıklı baklava

Güler,‘’Fındık hem yerli hem de çok lezzetli olan bir ürünümüz. İnşallah bundan sonra herkes fındıklı baklavayı da yaygın olarak tadacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Enver Yücel’e göre işte geleceğin yeni mesleği

Uğur Okulları CEO’su Enver Yücel eğitim sisteminin dünü, bugünü ve yarına üzerine yaptığı konuşmada gelecek on yılın en popüler mesleğinin veri mühendisliği olacağını vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Patronlar Kulübü; ORDUSİAD

Bundan tam 27 yıl önce takvim yaprakları 22 Eylül 1992 Salı’yı gösterirken kabuğunu kırma çabası içinde olan Ordulu sanayici ve işadamlarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan bir oluşumla kurulan Ordu Sanayiciler ve İşadamları Derneği ilk toplantısını gerçekleştirmişti.

Haberin Devamını Oku

ORMEK’ten kadın istihdamına destek

Kursiyerlerine “Ev Yemekleri Yapımı ve Pastacılık Belgesi” veren ORMEK, kadınların girişimci olmasına hatta kendi işletmelerini kurmasına da imkân sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’150 milyon dolarlık sektörde payımızı artırmayı hedefliyoruz’’

Yüce, ‘’150 milyon dolarlık dev sektörde şehrimizin payını daha da artırmayı hedefliyor, peyzaj ve süs bitkiciliği alanında öncü yapmaya çalışıyor, projeler üretiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Rize Artvin Havalimanına 88,5 milyon ton dolgu yapılacak

Rize Artvin Havalimanı için 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Ev ekonomisi teşvik amaçlı hale getirilmeli’’

‘’Süt ve mamullerine olan talebi karşılamak için TYP uygulamalarının yörede ev ekonomisi şekliyle yapılan hayvancılığı teşvik amaçlı hale getirilmesi gerekmektedir.’’

Haberin Devamını Oku

Beş yıl sonra ortada yerli ihracatçı kalır mı?

Fındık sektörünün köklü firmalarından Gürsoy’un YK Başkanı ve KFMİB Başkan yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy fındık sektöründe risklerin büyüdüğüne dikkat çekerek tedbirler alınmadığı takdirde sektörü zor günlerin beklediğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar bir ay sonra temelini atabilirler’’

‘’10 gün sonra imar planımızın onaylanmış şekli ile müteşebbislerimize tapusunu aldığımız yerlerin tahsisini gerçekleştireceğiz. Alt yapısını oluşturabilen firmalar 1 ay sonra binalarının temellerini atabilirler.’’

Haberin Devamını Oku

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.