Sami Altınkaya

Zaman yiyiciler
yazar anasayfası
Sami Altınkaya samialtinkaya@hotmail.com
Zaman yiyiciler

Zamanın en değerli sermaye olduğunu maalesef bilmiyoruz. Ya da biliyoruz ama ne anlama geldiğinin farkında değiliz. Zamanı yönetmeyi bilmiyoruz. Millet olarak zamanla ilgili bir sorunumuz var.

Çok konuşup az iş yapıyoruz. Uzun uzun ağdalı cümleleri çok seviyoruz ama söylediklerimizi kimse anlamıyor. Cümlenin sonuna geldiğimizde biz bile başını unutuyoruz. Üç cümlede söylenecek şeyleri on üç cümlede anlatmayı marifet sayıyoruz.

Sevgili dostlar geri getiremeyeceğimiz iki şey var. Biri sağlığımız diğeri de zaman. Zamanı ıskalamayalım ve anı yaşayalım diyoruz. Bütün bunlar için gerçek anlamda ne yapıyoruz? Bayram haftası sizlere bu soruyu kendinize sormanızı istiyorum. Geriye dönüp baktığınızdapara kadar güzel anları da biriktirebildiniz mi?

Zamanı doğru kullanmak için şu an yapmanız gereken işi bir sonraki ana bırakmamak gerekir. Yapacağımız işleri önem sırasına koymalı ve kesinlikle not alarak kaydetmeliyiz. Rahmetli İsmet İnönü’ nün yaptığı gibi saatimizi her zaman on dakika ileriye almalıyız. Kimseyi bekletmemeli ve karşımızdakinin zamanını çalmamalıyız. Gereksiz telefon konuşmalarından kaçmalı, uzun uzun derdimizi anlatıp zaman yiyici olmamalıyız. Kimsenin zamanımızı çalmasına da aynı şekilde izin vermemeliyiz.

Birlikte çalıştığınız kişiler eğer zamanını yönetemiyorsa o zaman bu aksama sizin de işinizi zamanında bitirmenize engel olur. Yoksa zaman yiyiciler vampir gibi sizin zamanınızı emerler. Buna izin verirseniz iş yapamaz hale gelirsiniz.

Uzun bir bayram tatili başladı ama aslında bir hafta öncesinden senelik izinler alındı ve tatil on beş güne çıktı. Şimdi bu kadar çok tatil neden yapıyoruz diyeceğim. Pek çoğunuz bana kızacak. Ama her şeyi abartılı yaşıyoruz. Çalışırken zamanı doğru yönetemediğimiz için dinlenmeye vakit kalmıyor. Halbuki verimli çalışma sadece işe kattığın değer değil, çalışırken kendine kazandırdıklarını da kapsar. Çalışırken kendine zaman ayırmayı başaran kişiler için çalışmak keyifli ve eğlenceli hale gelir. Çalışmayı da tatili de ölçüsüz yapıyoruz. Tatil dönüşü kendimizi yorgun hissediyoruz. Çalışırken de eve hep yorgun geliyoruz. Yani bizler millet olarak çalışırken de tatil yaparken de yoruluyoruz. Hayat zaten fazlasıyla yorucu ve yıpratıcı geçiyor. Tatilde telefonla paylaşım yapmak yerine gördüklerinizi beyninize resmederek anı yaşamaya başlayalım mı? Sosyal medyayı bırakıp yakınlarımızla sosyalleşelim mi?

Herkese kazasız belasız bir bayram tatili diliyorum.

Tarih : 09 Ağustos 2019 Cuma 19:16:04
zaman
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.