Sami Altınkaya

Kirlendik birader
yazar anasayfası
Sami Altınkaya samialtinkaya@hotmail.com
Kirlendik birader

“Biliyorsan konuş alim sansınlar. Bilmiyorsan sus adam sansınlar”

Son yıllarda en çok sevdiğim cümleyi Hz. Mevlana yüzyıllar önce söylemiş. Türkiye’de maalesef herkes her şeyi biliyor. Hukukçular ekonomi üzerine yorum yapıyor. Ekonomistler spor yorumcusu, stratejistlerin ne yaptığını anlayan yok. Yahu neden insanlar sadece uzman oldukları konuda konuşmaz. Ben bu konuda bilgi sahibi değilim ve konuşamam diyen bir kişi duymadım. Yorum yapamam diyen tek bir Allah’ın kulu olmaz mı?

Tarihle uzaktan yakından ilgisi olmayan, birkaç tarih kitabı okuyarak tarih hakkında yorum yapanları unutmayalım. Siyaset bilimini sadece Ankara’nın siyasi kulislerinde bilgi toplayıp ekranlarda anlatmak sanan ileri zekalılara ne demeli? Dedikodu ve kulaktan dolma bilgilerle bu işin olmayacağını hala anlayamıyorlar. Siyaset biliminin kitabı olduğunu bile bilmeyen sivri zekalılara araştırmalarını öneriyorum. Bilerek meclise giderlerse en azından analiz sentez yapabilirler. Aksi halde papağan gibi kendilerine söyleneni aktarırlar. Yine iyi günümdesiniz hadi okuyunuz; Moris Duverje-Siyaset Bilimi kitabını başucunuzdan ayırmayın. Bizden birini isterseniz de Ahmet Taner Kışlalı’nın siyaset bilimi kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Dostlarınızdan böyle öneriler duymazsınız. Çünkü onlar sizin her akşam farklı ekranlarda aynı şeyi tekrar etmenizden eğlenirler.

Şimdi size daha komik bir örnek daha vereceğim. Güzellikten nasibini almamış, estetikten uzak kişilerin güzellik yarışmasında jüri olmasına ne dersiniz? Yahu insan önce bir aynaya bakar. Kendi rüküş halinle nasıl olur da insanların güzelliği hakkında yorum yaparsın!

Şimdi bunlardan daha çok, bunları ekrana çıkaranlara kızıyorum. Tabi ki konusu dışında konuşanları ayırıyorum. Birinden bilgi almadan önce konusuna hakim mi işinin ehli mi diye araştırma yapılmazsa, ortaya bu rezil tablo çıkıyor.

İşte en büyük kirlilik bilgi kirliliğidir…

Özellikle sosyal medyada her konuda bilgi bombardımanı var. Maalesef pek çok kişi de bunların doğruluğunu araştırmadan paylaşım yapıyor. Vücuttaki kirlenmeyi keseyle halledersiniz. Ama beyindeki kirlenme kolay kolay temizlenmez. Bunun için yıllar gerekir. Maalesef topla tüfekle yapamadıklarını, beynimizi kirleterek yapıyorlar. Hem de bizim insanımız vasıtasıyla kendi kendimizi kirletiyoruz. Beynimizi bunlarla dolduruyorlar. Sunni gündemlerle bizi meşgul ediyorlar.

Bilginin kaynağı ülkeler uzayda maden ararken, petrol dışında enerji kaynakları bulmak için çalışırken biz beyinleri kirletmeye devam ediyoruz. O zaman da katma değeri rüyanda görürsün.

Çünkü kirli beyinlerden temiz fikirler çıkmaz.

Tarih : 18 Ağustos 2019 Pazar 15:13:37
tarih,kitap
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.