Kenan Mortan

Not defteri
yazar anasayfası
Kenan Mortan
Not defteri

Doların seyri konusunda bir şey söylemek güç... Söyleyen, olsa olsa kehanette bulunmuş olur. Ancak derecelendirme kuruluşlarının ortak gözlemi, bu artışın 23 Haziran'daki İstanbul Yenileme Seçimi'ne dek süreceği şeklinde. Her zamanki önerimi tekrarlayarak, "döviz bağlantılı fiyat verme işleminden uzak duralım" diyeceğim. Bu önerim sular durulana dek geçerli. 


Bu dönem içinde gözümüz TC Merkez Bankası'nın hamlelerinde olmalı. Bu hamleler haftalık repo ihalesinin iptali ve TL zorunlu karşılık oranının düşürülmesiyle başladı ancak yetmedi, dolar 6.25 TL'yi gördü. Sanıyorum Merkez Bankası politik faiz oranını da yükseltmek zorunda kalacak. Zira 2 yıllık devlet tahvili zaten % 25'in üstünde ve buna karşılık Borsa 86.000 endeks puanıyla ilk Rusya Borsa Endeksi'nin altına indi.


+Kadın desteği konusunda çokça yazı / çizi / soru ulaşıyor bizlere...
"Ne / Ne Kadar ve Nereden" soruları bu alanda temel. 
Küçük miktarda destek arayan kadın girişimcilerimiz için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın mikro kredisini tekrar anmak istiyorum. 2013'den bu yana 163 bin kadına ve aileleriyle birlikte 700 bin insana ulaştı. Hedefi 3 milyon insana ulaşmak. Ulaşır da...
Tüm sorun ilk yıl desteğinin sadece bin TL olması. Gerçi bu yıllar içinde artarak 5 bin TL'ye yükselebiliyor ancak kuşkusuz bir yatırım için çok az. 
Bunun dışında KOSGEB'de kuşkusuz bir kaynak. Ancak bu kurumun 2019'da özellikle "yerlileşme" projelerine öncelik vermesi nedeniyle kadın girişimci projeleri eski sıcak desteği almakta zorluk çekebilir. Bir de KOSGEB'in kadın girişimcilerden bebe tuhafiye ve kırtasiyeciliğin önüne geçen projeler beklediğini ekleyeyim.

 

+İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) düzenlediği 14. Sanayi Kongresi'nin tüm zabtı İSO'nun web sitesine yüklenmiş. Nereden gelip nereye gittiğimizi anlamak için iyi bir ayraç, okunmasını / incelenmesini özellikle önereceğim.

 

+Akdeniz Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Bölümü ile TINA'nın Mersin Deniz Ticaret Odası desteği ile yaptıkları araştırmaları, UNESCO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer himayesinde, UNESCO Dünya Merkezi'nde kamuoyunun bilgisine sundular. Buradan anlıyoruz ki, dünyanın en eski batığı Doğu Akdeniz'de çıkarılmış. Yine Silifke açıklarındaki Dana Adası'nın da "Akdeniz'in En Büyük Antik Tersanesi" bulunmuş. Su arkeolojisi, Likya Yürüyüş Yolu'ndan sonra Akdeniz'in yeni turizm türlerinden biri olmaya aday, bundan da en çok KOBİ dünyası nasipleniyor, burası açık.

 

Tarih : 18 Mayıs 2019 Cumartesi 18:03:23
dolar,döviz,fiyat
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.