Murat GÜRSOY

Yine yeşillendi fındık dalları
yazar anasayfası
Murat GÜRSOY murat@karadenizekonomi.com
Yine yeşillendi fındık dalları

Ülkemize Tarım ürünleri arasında en fazla döviz girdisi sağlayan fındıkta 2019 yeni sezonu öncesi tüm paydaşların beklentisini gazetemizin manşetine taşıdık.Tüm kesimlerle yapılan görüşmelerde haklı olarak paydaşlar  sezon öncesi Ordu Boztepe’de,  Tarım Bakanı, TMO genel müdürü, ziraat odaları başkanları, ihracatçılar, Ticaret Odası ve Borsası başkanlarının katıldığı toplantıda  TMO’nun söz vermiş olduğu sezon öncesi yol haritasını kamuoyuna ilan etmesini, fındık üreticisinden, ihracatçısına, manavına, sanayicisinden, Avrupalı alıcıya kadar herkes net bir şekilde bekliyor.

Fındıkta yeni sezona iyi bir rekolteyle girdiğimiz gerçeği taraflı ve tarafsız tüm kesimlerin ortak görüşüdür. Burada önemli olan hep yazdığımız gibi fındıkta günü kurtarmak yerine geleceği kurtaracak adımlar atmak zorundayız. Fındıkta altyapı eksiklikleri devam ediyor. Ülkemizde fındığın yetiştiği,  kotasında fındık olan borsaların tamamı lisanslı depoculuğa geçirilmeli. Türkiye olarak fındıktan daha fazla katma değer üretmek ve fındığı daha fazla işlemek gerekiyor. Devletimiz Türk fındığına yüzde 40 vergi uygulayan ülkelerle çözüm odaklı görüşmeler yaparak ülkemiz fındığının yeni pazarlara açılmasını sağlamalıdır.  Yoksa eski alışkanlıklarla birbirimizi veya Avrupalı alıcıları suçlayarak bu sorunları çözemeyiz. Sonra herkesim kendine göre bedel öder.

1950’li yıllarda Türkiye’nin en büyük fındık tüccarı olarak iki defa iflasın eşiğine gelen Rum asıllı Trifonidis’in "Fındık Manifestosu".
Madem hükümetler yıllardır akılcı bir fındık politikası üretemiyor, gelin Ulusal Fındık Konseyi’nin sitesinde de yer alan canı yanmış bir fındık tüccarının 1964 tarihli şu muhteşem manifestosuna kulak verelim.
1- Fındık dinsizdir.
2- Fındık imansızdır.
3- Fındık nikahsızdır.
4- Fındık kitapsızdır. 
5- Fındık namussuzdur. 
6- Fındık işini iyi bilirim de, yaparım da diyen delidir. 
7- Fındık işinin ilerisini görürüm de yaparım diyen zırdelidir.
8- Fındığı elinde tutup satmayacak olursan, yanlış yapmış olursun.
9- Fındık paran kadar mal alırsan ve hesaplı gidersen zarar etmezsin.
10- Fındıktan korkmayan Allah’tan da korkmaz.
11- Fındık hakkında konuşurken başkalarını dinle fakat tatbik etme. 
12- Fındığın alış ve satışında fazla ısrar edersen, evvela malına sonra da canına mal olur. 

 

2019 fındık sezonu açıkça bizlere gösteriyor ki yine günü kurtarma kurtarma politikalarıyla geçecek çünkü altyapı eksiklikleri devam ediyor, alınan kararlar söylemde kalmış  görünüyor, her kesim bu yılda bedel ödeyecek. 2019 yeni fındık sezonu üreticimize,sanayicimize şimdiden hayırlı olsun derken TMO’ya yol haritasını net bir şekilde açıklama sözünü hatırlatalım.

Tarih : 14 Temmuz 2019 Pazar 19:33:47
fındık,tarım,sezon,tmo
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.