yazar anasayfası
Murat GÜRSOY murat@karadenizekonomi.com son yazı çekilecek
İstihdam seferberliği

Ülke genelinde hükümet ve TOBB’un birlikte projelendirdiği ve sivil toplum kuruluşlarının, iş dünyasının destek verdiği 2,5 milyon yeni istihdam yaratma seferberliği devam ediyor. Karadeniz illerinde de seferberlik toplantıları yapılıyor. İl valileri,  İŞKUR müdürleri, ilin sanayi odası ve borsa başkanları, iş dünyası temsilcilerinin coşkulu katılımları ile toplantılar yapılıyor.

Kim istemez 1 yıl içinde 2,5 milyon yeni istihdam yaratılmasını? Bunun için üretim ekonomisine geçmeniz gerekir. Uzman ekonomistlerin işaret ettiği yapısal reformların söylemde değil eylemde olması gerekiyor.  her alanda üretmemiz gerekiyor. Rakamlar bize ne anlatıyor, kısaca bakalım:

Türkiye'de işsizlik oranı, Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 13,5'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 11 bin kişilik artışla 4 milyon 302 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 11 bin kişi artarak 4 milyon 302 bin kişiye çıktı. Aynı dönemde işsizlik oranı 3,1 puan yükselerek yüzde 13,5 oldu.

İşsizlik oranı Aralık 2018'de bir önceki aya göre 1,2 puan arttı. Tarım dışı işsizlik oranı ise 3,3 puanlık artışla yüzde 15,6 olarak tahmin edildi.

Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 5,3 puan yükselerek yüzde 24,5 oldu. İşsizlik oranı, 15-64 yaş grubunda ise 3,1 puan artışla yüzde 13,7 olarak gerçekleşti.

633 bin kişi işini kaybetti

Türkiye genelinde rakamlar bize İstihdam edilenlerin sayısı, aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre 633 bin kişi azaldı ve 27 milyon 655 bin kişiye düştü. İstihdam oranı da 1,5 puan azalarak yüzde 45,4 olarak gerçekleşti. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 375 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 258 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,3'ü tarım, yüzde 19,8'i sanayi, yüzde 5,8'i inşaat, yüzde 57'si hizmetler sektöründe yer aldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "2018'in İŞKUR verilerine baktığımız zaman, umutla söyleyebiliriz ki geçen yılın ilk iki ayına göre İŞKUR yerleştirme oranlarımız bizim yüzde 10 oranında daha iyi durumda. İnşallah Ocak 2019'da daha yüksek bir istihdamı tamamlayacağız. 2,5 milyon istihdam sözümüzü de gerçekleştireceğimize inanıyoruz" diyor.

Evet, hep beraber istihdam çalışmasını desteklerken çözümün üretim ekonomisinde geçtiğini eskisi gibi tarımda güçlü bir Türkiye’den geçtiğini bu nedenle yerel yönetimlerin köye dönüş projelerinin yeni istihdamlar için tarımda başlamasını öncelikli olarak tekrar hatırlatmak istiyoruz…

Tarih : 16 Mart 2019 Cumartesi 22:58:23
istihdam,seferberlik,proje,sivil toplum,sanayi
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.