Günan Murat Hatipoğlu

Fiskobirlik diyorum...
yazar anasayfası
Yazar Günan Murat Hatipoğlu
Fiskobirlik diyorum...

Fındık hasatı öncesi herkesin konuştuğu fındık fiyatının dışında farklı bir hususa dikkat çekmek istiyorum. FİSKOBİRLİK diyorum.
Kısa adıyla FKB'ye dikkat çekmek benim boynumun borcu. İş hayatıma FKB'de müfettiş olarak başladım, üreticiyim, rahmetli annemle fındık teslimi için FKB önünde sıra beklerdim. O zaman destekleme alımı vazifesini FİSKOBİRLİK yapardı. Karadenizde tüm üretim sathına yayılmış bir kooperatif ağı vardı. Sanayi Tıcaret Bakanlığı'na (o günkü ismiyle) bağlı itibarlı zengin bir kuruluştu. Genel Müdürleri finans, kooperatifcilik ve pazarlama alanlarında ihtisas ve tecrübe sahibi kişilerden seçilirdi. Diğer tüm birliklerdeki gibi (Marmarabirlik, Tariş, Pankobirlik, Antbirlik v.b) .
Sonra FKB piyasa şartlarında işlem görmesi için bağımsız bir yapıya dönüştürüldü. İyi niyetle gerçekleştirildiğine inandığım bu dönüşüm, eksik şartları nedeniyle üst yönetime seçilenlerin 10'larca yıl koltukta kalmasına, kurumun sürekli küçülmesine neden oldu. Üst yönetim kendi belirledikleri delegelerle seçime girdiler ve sonucu baştan belli seçimleri kazandılar. 
Her sene piyasa fiyatının üstünde fındık alacaklarını beyan ettiler. Sadece yönetim kurulu üyelerinin olduğu kooperatiflerde bu beyanlarını bi hakkın yerine getirdiler. 
Beş yıl önce kurulan Ordu Büyükşehir Belediyesi fındık toplama ile ilgili şirket kuracağını, kabuktan kömür üreteceğini beyan ederken FKB yöneticilerinden bu manada bir proje duymadık.
Pankobirlik Torku markasıyla fındık kreması pazarında pay peşine düşerken FKB Nugası üretilmediğinden raflarda yok sattı. 
Fındık alımı konusunda hükümete güven verip TMO'ya bölgede gerek yok biz varız, her türlü vazifeye hazırız diyemediler. Deseler de inandıramadılar. 
Hükümetin piyasa fiyatının 5-6 lira altına kaynak olarak kullanımı için TMO'dan verdiği fındığın geliri ile faktoring şirketlerinin faizini ödediler. 
FİSKOBİRLİK bağımsız olamadı, bağımlı bağımsız oldu diyorum.
FİSKOBİRLİK 11 yıldır aynı yönetim kurulu başkanının elinde.. Değışen ne oldu diyorum..
FİSKOBİRLİK bu haliyle biz üreticiye yeterince hizmet edemiyor diyorum..
FİSKOBİRLİK delege sistemi yönetimdeki aynı kişileri sürekli başarısız olsalar da destekliyor diyorum..
FİSKOBİRLİK dönüştürülmeli yeniden bu bölgenin insanına hizmet eden bir kurum haline gelmeli diyorum.
Fındık piyasasına; kaynak kullanımında etkinlik, piyasaya erken nüfuz, üretici psikolojisinin takibi v.b için, takip edilebilen, üreticinin gönlündeki o eski günlerdeki FISKOBIRLIK'in güncellenmiş hali gerekli diyorum. 
Güncellenmiş FİSKOBİRLİK, diyorum.. 
Hasat sezonunuz bereketli olsun inşaallah.

Tarih : 29 Temmuz 2019 Pazartesi 01:25:17
fiskobirlik,fındık,hasat
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.