Hüsnü Yücel

Marka projeler bekliyoruz
yazar anasayfası
Hüsnü Yücel
Marka projeler bekliyoruz

Ordu Büyükşehir olunca beklentiler de büyük olmaya başladı. Bekleyenler haklı. Beklemek hakkımız. Madem büyük olduk, madem büyük olmanın külfetleri yavaş yavaş halkımıza yansımaya başladı, nimetleri de büyük olsun.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bizden önce Büyükşehir olan illere bir bakalım. Sadece İstanbul,  Ankara, İzmir, Eskişehir’e değil Ordu ölçeğindeki diğer Büyükşehirlere baktığımızda atı lan gerçekten Üsküdar’ı geçmiş. Biz Havalimanı, Çevre yolu, Üniversite, Kayak Merkezi, Doğal gaz ve yayla turizmine yeni yeni sevinirken diğer Büyükşehirler bu hizmetlere yıllar önce kavuşmuşlar.

Büyükşehir derken sadece yerel yönetimlerin hizmetlerini değil, merkezi projeleri de bir bütün olarak düşünerek yazıma böyle başladım. Çünkü yukarıda yazdığım hizmetlerin bir kısmı merkezi yönetimlerin görev alanına giriyor. Ama ortada bir gerçek var ki, hızla gelişen Büyükşehirlerde en büyük pay Büyükşehir Belediye Başkanlarına düşüyor. Başarı da başarısızlık da Büyükşehir Belediye Başkanına mal ediliyor.

Dönelim Ordu’ya. Büyükşehir olduk da ne oldu diyenler de var olduğu için önce bundan başlayalım. Büyükşehir demek büyük para kaynağı demek. Büyük projeler demek. Daha üretici ve daha ihtisas sahibi kadrolar ile projelere adım atmak demek. Büyükşehir Belediyelerin çok geniş kapsamlı Daire Başkanlıkları var. Her birim kendi bünyesinde yeni yeni projeler üretme imkanına sahip kadrolar ile takviye ediliyorlar. Yani imkan fazla ise, beklenti de fazla oluyor.

Zaten bunun için Büyükşehir Belediyeleri genelde Bakanlık yapan tecrübeli ve proje adamlarına teslim ediliyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi de Hilmi Güler’e teslim edildi. Eski Enerji Bakanı Hilmi Güler’den beklentiler de o denli çok büyük. Beklentilerin büyük olması da Ordu için büyük bir avantaj diye düşünüyorum. Hilmi Güler Ankara ile ilişkileri en üst düzeyde. Yani doğru projeler ile Ankara’dan eli boş dönmeyeceğine inanıyorum.

O halde Hilmi Güler Ordu’da sadece belediyelerin rutin görevleri olan fen işleri, temizlik, park bahçe ve imar konularını değil daha büyük projeleri yönlendirmek zorunda. Yönlendirmek diyorum, çünkü Ordu için ilk akla gelen marka projeler merkezi kaynaklar ile hayata geçirilebilecek projeler.

Nedir bu marka Projeler derseniz? Hilmi Gülerin akla yatkın ve Mega Proje diye söz verdiği “CUMHURİYET MEYDANI PROJESİ”. Ama bu projeyi sadece bir park ve bahçe gibi algılamayalım.

Viyana’nın Schoenbrun Palace Parkı, Berlin’in Potsdam Sanssouci Parkı ,Paris’in Dsneyland’ı , Hannover’in Herrenhausen Parkı ne ise aynı ölçekte mega bir Proje bekliyoruz. Viyana’ya giden Schenbruun Parkını, Berin’e giden Potsdam Sanssouci Parkını görmeden dönmüyor. Buralar turistlerin cazibe merkezi olmuş ve bütün turlar buraya uğramadan dönmüyorlar.

Cumhuriyet Projesi sakın basit bir projeye feda edilmemeli. Stadyum yeri, Cumhuriyet Otoparkı, Çarşamba Pazarı, Valilik Binası, Kaymakamlık Binası, Saray Hamamı bir bütün proje olarak ele alınmalı ve Ordu’nun cazibe merkezi olmalı. Ordu’ya gelen her kişi Cumhuriyet Parkını görmeden Ordu’dan dönmemeli. Böylece Ordu esnafı bu yoğunluktan ticari olarak istifade edebilecek. Bu proje hiç aceleye getirilmeden ödüllü proje olarak tasarlanmalı ve gerekirse uluslararası yarışma ile hayata geçirilmedir.

Ben Hilmi Bey’in büyük düşündüğüne inananlardan biriyim. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ile uyumlu çalışmaları Ordu için büyük bir şans. Bu ikili Ordu’nun yüzünü güldürecek inşallah. 

 

Tarih : 25 Ağustos 2019 Pazar 20:36:44
hizmet,proje
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.