Celal Toprak

TÜRMOB seçimi yaptı örnek oldu
yazar anasayfası
Yazar Celal Toprak
TÜRMOB seçimi yaptı örnek oldu

Hep yazıyorum. Bazı meslekleri bazı isimler ve ekipler belirli bir noktaya taşıdı diye. Muhasebe ile ilgili de Yahya Arıkan ve arkadaşlarını tek geçerim. Onları ilk tanıdığımda saçları benim gibi siyahtı. Hem de simsiyah… Bende yeni ekonomi muhabiri olmuştum. Gazetelerde ekonomi servisleri yeni kurulmaya başlamıştı.

Ve yine o günlerde muhasebecilerle ilgili haber ekonomi değil, polis adliye muhabirlerinin ilgi alanı içine giriyordu.

Çünkü muhasebeci patronu için vergi işlerini bir şekilde halleden isimdi. Ve biraz önce ismini verdiğim Yahya Arıkan ve arkadaşları bugün mesleği çok farklı bir noktaya taşıdılar.

Öyle bir noktaya geldi ki meslek bu ekibin sakin ama en etkili isimlerinden ve İstanbul’un başkanı Yücel Akdemir bu gelişimini anlatırken şu cümleleri kullanmıştı:

 - Bizim mesleğimiz insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak bir o kadar da yenidir.. Hele Türkiye’de delikanlılık yaşlarındadır. Ancak o kadar hızlı bir değişimin içindeyiz ki artık şirketlerin eli kolu bizim. Onların sadece defterini tutarak bir noktaya gidemeyiz. Onları krizden çıkış yollarını, yeni yatırım imkanlarını anlatacak birer danışman olmak durumundayız.

 Yücel Akdemir’in sözlerini kısaca özetledim. Daha ayrıntıları var. Konuya ilgi gösterenler Akdemir’i arayabilir bildiklerini paylaşma konusunda Türkiye’deki en cömert insanlardan biridir.

Yahya Arıkan ve arkadaşlarının içinde yer aldıkları ve mesleğin en üst örgütü olan TÜRMOB’un geçtiğimiz günlerde genel kurulu yapıldı.

Aylardır Anadolu’yu karış karış dolaşan Yahya Arıkan ve arkadaşlarının listesi seçimleri açık ara önde kazandı. Uzun süredir yönetimde olmaktan dolayı kan kaybı olacağının düşünenler yanıldı.

Tam 5 grup yarıştı TÜRMOB’ın 23. Genel Kurulu’nda. Katılım rekoru kırıldı. 1763 delegenin yüzde 98’i oy kullandı. Yahya Arıkan’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Çağdaş Demokrat SMMM ve YMM ler Grubu (TÇDMP) kullanılan oyların 787’sini alarak 9 kişilik yönetimde altısını aldılar. Arıkan ve arkadaşları Disiplinde 3, denetimde 2 sandalye kazandı.

Yahya Arıkan’ın en önemli rakibi daha önce TÜRMOB Başkanlığı da yapan Masum Türker oldu. Türkiye Denetçiler ve Muhasebeciler Platformu (TDMP) Gurubu olarak seçimlere katılan Masum Türker ve ekibi 479 oyda kaldı ve yönetimde 3, denetimde 1, disiplinde 2 sandalye kazandı.

Daha önce tek liste olarak seçimlere katılan Meslekte Birlik ise bu defa üçe bölündü ve paramparça oldu. Hüseyin Kırmızıtoprak başkanlığında hazırlanan, tamamı SMMM’lerden oluşan Türkiye Demokrat Muhasebeciler Gurubu 42 oyda kaldı.

Meslekte Birlik İstanbul olarak seçimlere katılan ve tamamı SMMM’lerden oluşan Alim Karataş başkanlığındaki liste ancak 192 oy alabildi. Yine tamamı SMMM’lerden oluşan Nevzat Akkaya’nın listesi ise 177 oy alabildi. Meslekte Birlik yıllarca listelere girebilmek için nisbi temsili savunmuştu. Yıllardır savundukları nisbi temsil Meslekte Birlik Grubu’nun fena çarptı ve tam bir bölünme yaşandı ve ekip içinde. Böylece yönetime girmek için nisbi temsilin getirilmesini savunan Meslekte Birlik belki de bu sistem yüzünden yönetim dışı kaldı yıllar sonra…

Peki yıllardır seçimleri büyük bir çoğunlukla kazanan TÇDP’in sırrı neydi… Bu sorunun tam cevabı demokrasi olsa gerek. Bu ekip başkan adayını ön seçimle belirlemişti. Başkan seçilen Emre Kartaloğlu ön seçim sonucumda aday gösterilmişti. Diğer aday yani başkanlık adaylığını ön seçimde kaybeden isim İrfan Hüseyin Yıldız da yine yönetim listesinde yer almış hatta en fazla çalışanlardan biri olmuştu. Bu arada seçimler sonucu belki de ilk defa kurullarda bir kadın görev aldı. Yeşim Ertuğrul Disiplin Kurulu’na girerek bir ilke imza attı.

 

Tarih : 10 Kasım 2019 Pazar 23:16:52
türmob,seçim,muhasebe
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.