yazar anasayfası
Murat TAŞKIN son yazı çekilecek
Doğrucu Davut; olmayan olun da!

İşin doğrusu, hep kitaplardan araştırmayı seven ben, bu kez kolaya kaçıp, arama modugoogle'a"Doğrucu Davut" yazıp, "Kimdir? Neyin nesidir?" diye araştırdım. Hisse olabilecek, bir kaç Doğrucu Davut kıssası buldum. Ondan sonra da; "Ne olursa olsun. Doğrucu Davut olun" demek için kendimde güç hissettim. 

Amma, sakın ha yakın geçmiş ile günümüzün politikacıları gibi, kendilerine siyasi ikbal üzerinden her türlü çıkar sağlamak için sahte kitaplara, ya da çıkarları için icazet makamı haline getirdikleri kişilere müracaat etmeleri misali değil..

Kitap'a (Kur'an-ı Kerim) ve Hadis'e (Peygamber sıfatı ile Hz. Muhammed'e) müracaat  ederek..

Doğrucu Davut hikâyesine gelince… Farklı rivayetler var elbette… Ancak, en meşhur olanı şudur:

*

Padişahın birinin Doğrucu Davut adında bir veziri var imiş… Padişah bir gün savaş hazırlıkları yaparken sormuş; “Davut ne dersin, bu savaşı kazanabilir miyiz?”

Doğrucu Davut bakmış bu işin sonu iyi görünmüyor; “Padişahım gelin bu savaştan vazgeçin, şu şu sebeplerden dolayı kaybederiz.”

Padişah bu ya, “Bre Davut sen nasıl benim irademe karşı gelirsin… Atın derhal zindana” demiş…

Padişah savaşa gitmiş ve kaybetmiş, ama Davut hala zindanda… Aradan altı ay geçmiş, yine bir savaş durumu olmuş…  “çağırın şu Davut'u soralım bakalım bu defa ne diyecek” demiş…

Davut huzura gelince, padişah; “Söyle bakalım Davut yine bir savaş durumu var, bu defa ne diyeceksin?”

Davut savaşla ilgili şartları şöyle bir gözden geçirmiş ve “Padişahım siz en iyisi beni zindana geri gönderin” demiş…

*

Doğrucu Davut'un gerçek hikâyesi bu… Doğrularla yaşadıktan sonra, zindanlar Davutlar için muhteşem saraylar gibidirler…

 

SUNİ GÜNDEM, UZUN BOYUN GİBİDİR!..

Suni gündem ile oyalamak, oyalanmak (yani gerçeklerden uzaklaşmak, uzaklaştırmak) nasıl bir şeydir? Sonucu nereye varır? Bilmek ister misiniz?

Bir misal ile anlatayım.

*

Afrika'da bir yerli kabilesinde çocukların boynuna doğdukları andan itibaren boyunları uzasın diye yuvarlak halkalar takılır. Çocuk büyüdükçe halkaların sayısı arttırılır.

Böylelilikle çocuğun erişkin olana kadarki boyun gelişimi dengesiz olur.

Yani, boyun yanlara doğru hep aynı kalır, yukarıya doğru uzar da uzar.. Bunun için boyunlarında sürekli boynu ayakta tutacak demir halkalarla yaşarlar.

Halkaları çıkardığınız zaman ne olur? Boyun başı taşıyamaz ve yana devrilir.

*

İşte suni gündem bu halkalar gibidir. Bir zaman gerçekleri ört bas etmek veya ettirmek için yaratılan suni gündemler ila nihayet hayatımızda olmayacaklardır. Gerçeklerle yüzleştiğimiz zaman suni gündemle oyalanmanın verdiği zarar, Afrikalı kabilenin boynunun düşmesinden de beterdir. Beter olacaktır.

Aslında geçmişte defalarca olmuştur.Ama ne hazindir, ne acıdır ki, bu suni gündemleri yemekten kendimizi hiç ama hiç alıkoyamamışız vesselâm.. Şimdi de, "durmak yok,suni gündemleri yemeye devam.!.."

 

Tarih : 27 Ekim 2019 Pazar 17:17:17
doğrucu davut
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.