yazar anasayfası
Dr. Şinasi KARA son yazı çekilecek
EKONOMİ NASIL GİDİYOR?

Şubat 2019 ayına ait veriler açıklandı. Ocak Ayında başlayan düzelmenin, Şubat Ayında devam ettiği görülüyor.

Bizi en çok ilgilendiren dış ticaret rakamlarıdır. Zira, döviz kurunu tayin ediyor. Para ikamesine yakalanmış bir ekonomide yaşıyoruz. Vatandaş mevduatının yarısını, döviz olarak tutuyor. Bu nedenle kurlar yakından takip ediliyor.

Kurlar üzerine en çok ''İharacatın ithalatı karşılama oranı'' etki yapar. Türkiye için kritik nokta yüzde 80 dir. Eğer Türkiye, toplam ithalatın yüzde 80 ini ihracat ile karşılar ise cari açık sorunu yaşamaz. Zira, kalan farkı turizm gelirleri ile kapatabiliyor.

Ocak 2019 ayında, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86 olarak gerçekleşmiş idi. Bu ay ise başarı daha yüksek. Toplam Şubat Ayı İhracatı, tarihi rekor ile 14,3 milyar dolara ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 88,8 olarak gerçekleşti. Gerçekten yüksek bir oran.

İthalat geçen aydaki gibi 16,1 milyar dolar ile aynı seviyede kaldı. Önceki yıla göre düşme var. Bizi ilgilendiren olgu, aynı seviyede kalmış olmasıdır. Türkiye'nin ithalatı, bundan sonraki aylarda 16 milyar dolar civarında gerçekleşeceği bekliniyor. Zira ithalattaki düşme, inşaat sektörünün ''döviz yutan'' işlevinin sonlanmasından kaynaklanıyor.

Enflasyon rakamı da mühim. Enflasyon düşme sürecine girdi. Sn. Hazine ve Maliye Bakanı düştüğünü söylüyor. Siyasiler her pozitif ekonomik sonucu açıklamaktan zevk alırlar. Olumlu sonuçları kendilerinin yaptıklarını zannederler. Halbuki ekonomik sonuçlar, ekonomide mevcut potansiyelden kaynaklanıyor.

Nitekim, uluslar arası yatırım bankası JP Morgan ''Türkiye'de enflasyon aşağı doğru sürpriz yaptı'' diyor ve 2019 yılı için beklenen enflasyonun yüzde 14,2 olacağını öngörüyor.

Faizler de düşüyor. En son 10 yıllık devlet tahvili yüzde 14 faiz ile alıcı buldu. Konut kredi faizlerindeki düşme, aylık 1,5 seviyelerine indi. Ancak, konut kredilerine fazla talep gelmiyor.

İnşaat sektörü ve onun etkisindeki işlerde durgunluk devam ediyor. Zira inşaat 200 den fazla iş koluna iş veriyor. Durgunluk bu yüzden, ekonomi genelinde yaygın hissediliyor.

İnşaat sektörünü ve onun etki alanını bir tarafa bıraktığımız zaman, ekonomi hızla düzeliyor.

 

Tarih : 10 Mart 2019 Pazar 21:43:45
ekonomi,ticaret,para,mevduat,döviz,ihracat
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.