yazar anasayfası
Murat TOKTAŞ toktasmurat@gmail.com son yazı çekilecek
Sektörde aidiyet duygusu yerlerde

Yapılan birçok çalışmada, çalışanların %80 den fazlasının çalıştıkları şirketlere aidiyet hissi duymadığı, şartlar daha iyi olduğu takdirde ilk fırsatta işini değiştireceğini söylüyor. Otelcilik sektöründe ise, bu oran ne yazık ki %90 ların üzerinde.

Bir yere ait olma hissi, psikolojik olarak kendimizi güvende hissetmemizi sağladığı gibi; bir grubun parçası olma hissini de verir. Aidiyet, kurumların çalışanları ile ortak bir hedefe ilerlemesi için, olmazsa olmazıdır.

Bu nedenle, çalışanın aidiyet duygusu gelişmediyse; şirketin, yatırımcının ya da müdürün hedeflerine doğru ortak hareket edilmesi mümkün olmayacaktır.

Aidiyet duygusu olan çalışanların kurumlarıyla bütünleştiklerini, şirketin hedeflerine doğru ahenk içinde ilerlediklerini görürüz.

Otelcilik sektöründe düşündüren oran

Yapılan birçok çalışmada, çalışanların %80 den fazlasının çalıştıkları şirketlere aidiyet hissi duymadığı, şartlar daha iyi olduğu takdirde ilk fırsatta işini değiştireceğini söylüyor. Otelcilik sektöründe ise, bu oran ne yazık ki %90 ların üzerinde.

Eğer çalışanlarınızda yeterince aidiyet ya da sadakat duygusu bulamıyorsanız, kendinizi bir gözde geçirin. Kazan kazan ilişkisinde bir dengesizlik var demektir.

Kendinize sormanız gereken sorular:

Şirketinizin bir ruhu var mı?

Çalışanlar şirket ile gurur duyacak bir şeyler bulabiliyor mu?

Çalıştıkları yerde önemsendiklerini, değer gördüklerini ve fikirlerine saygı duyulduğunu hissediyor mu?

Her şeyi siz biliyorsunuz ve onlara sadece baş sallamak mı düşüyor?

Çalıştığı şirket sahibinin ya da yöneticisinin bir felsefesi, kendine özgü bir tarzı, bir duruşu, kabul görmüşlüğü var mı?

Çalışanın yaptığı işten zevk almasına müsaade ediliyor mu?

Yaptığı işe saygı duyuluyor mu?

Yönlendirilmeden fikrini paylaşabileceği bir ortamı var mı?

Kurumun ya da organizasyonun bir parçası olduğu hissettiriliyor mu?

Ayrıca, çalışanlarınızın şirketin felsefesini, yöneticinin hedeflerini ve ideallerini de önemsediğini unutmayın. Vizyonsuz bir şirkette, vizyon yoksunu yöneticilerle yol gitmek istemiyorlar.

O yüzden çalışanlarınıza sadece para değil; onları şirketinize bağlanacak başka nedenler de verin. Aynı zamanda bu nedenler sizi başarıya götürecek sebepler olacaktır.

 

Tarih : 24 Mart 2019 Pazar 22:51:05
çalışma,şirket,aidiyet,güven
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır.

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.