Kapat

Panik yok tedbir var

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Panik yok tedbir var

Murat GÜRSOY

Görünen o ki; tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınından en az etkilenen ülke şu an için Türkiye. Dileriz ek önlemlere gerek kalmadan bu sıkıntılı tablodan hem ülkemiz hem de dünya kısa sürede kurtulur. Yaşadıklarımızdan yola çıkarak anladık ki bu işin çözümü kişisel temizlikten geçiyor. O yüzden panik yok önlem var diyoruz. Ekonomiyi de vuran bu virüs karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında tüm bakanlar, işçi işveren örgütleriyle kamu bankalarının yöneticilerinin katıldığı, beş saati aşan toplantıda salgının ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla, ekonomik ve sosyal hayata yönelik 100 milyar liralık destek paketi açıklandı. Bu tabloya bakacak olursak başkaca da önlemler alınmalı diye düşünüyorum. Zira,mağdur olan işyerleri ve işçiler için hızlı bir mağduriyet giderici kararlar hızla uygulamaya konulmalı. Alınan kararlar iş dünyasının verimliliği sürmesi açısından hızlı bir şekilde bankalarda karşılık görmeli ve kimse mağdur edilmemelidir. Dikkate alınmalı ki ekonomistlerin uyarısı Türkiye'den doğrudan yatırım olarak çıkan sermayenin, doğrudan yabancı sermaye girişinden çok daha yüksek olduğu yönünde.

Çorum’da ülke ve bölge ekonomisinde önemli yeri olan yatırımcı ve sanayici Uğur Makine Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barlık ile yaptığımız samimi röportajda ülke ve bölge sevdalısı iş insanının “Hükümet iş insanlarına birçok imkân sunmaya çalışıyor ve bunu takdir ediyoruz. Ancak yeterli değil. Özellikle ihracat yaparak ülkeye döviz getiren ihracatçılarımıza ve reel sektöre üçer veya altışar aylık değil diğer ülkelerde olduğu gibi uzun vadeli kredi imkânları sunulmalı. İstihdama yönelik yatırım yapan, ülkeye döviz getiren sanayicimiz uzun vadeli kredilerle desteklenmeli” sözlerini önemsiyoruz ki manşete taşıdığımız bu röportajı Ekonomi Sohbetleri’nde okuyabilirsiniz.

Korona, ekonomiye zarar vermeye devam ediyor. Biz dâhil dünya ekonomileri acil tedbir telâşında… Acil sorun; piyasaların nakit paraya sıkışması. Kurumlar her şeyi satıp, dolara geçmeye çalışıyor. Dolar endeksi üç yıl aradan sonra ilk defa 100 düzeyini aştı.Petrol ise düşüş sürecinde ve 2003’ten bu yana rekor dip gördü ve varili 26,78 dolara indi. Petrol düşüyor, altın düşüyor, tüm varlıklarda satış paniği var ve doların TL karşılığı 6,45 düzeyinde… Bu da gösteriyor ki doların iştahı kesilmez ve kurumların nakit ihtiyacı karşılanmazsa bir dolar rallisi yaşanabilir. Merkez Bankası para basmaya başladı. Finansal aktörler teşvik paketleriyle sektörleri destekleyeceklerini açıkladılar.

NOT:  Koronavirüs salgınında dünya geneline göre en iyi ülke olmamıza rağmen kolonya başta olmak üzere gıdada ve temizlik maddelerinde fırsatçılık yapanlarla ilgili vatandaşlarımızın çığ gibi şikâyetleri oluştu. Özellikle illerimizin vali ve belediye başkanlarının devreye girerek iş yerlerine ve evlere kolonya ve maske dağıtımını sağlamaları büyük bir rahatlık ve moral getirecektir.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?