Not Defteri
23/01/2019
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Perşembe / 16°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Cuma / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Cumartesi / 16°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat

Rektör Yarılgaç'tan 10 Ocak mesajı!

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı yayınladı.

Toplumsal vicdana karşı sorumlu, bireylerin haber alma hakkına ve gazetecilik kurumunun etik kodlarına bağlı hareket eden basın; demokrasinin sağlam ve güçlü bir biçimde işlemesini sağlayan önemli ve etkin bir denetim organı olarak kamuoyunu aydınlatıcı bir rol üstlenmektedir. Toplumsal sağduyu ve kamusal alanda farkındalık yaratarak doğru ve objektif bilgilerin akılcı bir biçimde tartışılmasına katkı sunan gazetecilik, zaman mefhumu gözetmeksizin zor şartlar altında halkın ufkuna ışık tutan ve onu aydınlatan bir meslek olarak dikkat çekmektedir.

Demokratik bilinç ve yasal sınırlar içerisinde güvence altına alınmış iletişim, haberleşme, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün sağlam temeller üzerinde yürütülmesinde basın çalışanlarının gazetecilik etiği, toplumsal değerler, özel hayat ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmeleri oldukça önemlidir. Kamusal alanın özgür, kamusal tartışmalarında sağlıklı bir noktada oluşmasında devletle bireyin iletişim sürecini şekillendiren gazeteciler; olay ve olguların doğru ve tarafsız bir şekilde konuşularak toplumsal iletişimin bütün toplumsal alan ve kurumlarda işlerlik kazanmasına fayda sunmaktadır.

Bu işlerlik sağlayıcı rolüyle basın, milli ve manevi konular öncelikle olmakla birlikte kamuoyunu ilgilendiren tüm meselelerde milli şuuru ve demokratik yaklaşımları güçlendirici bir hareket alanı yaratmalıdır. Böyle bir anlayış ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik ardyöresinin gelişimine ve sağlamlaşmasına katkı sunmaya devam edecektir.

Etik kodlar ve toplumsal sağduyu çerçevesinde kamuoyunu bilgilendiren ve bununla birlikte toplumun talep ve beklentilerini objektif bir şekilde dile getirerek demokrasi noktasında ehemmiyet arz eden bir misyon üstlenen değerli basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

Tarih : 10/01/2019


Etiketler : gazetecilik,demokratik,haber,denetim organı
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Birol Yılmaz Birol Yılmaz
Birol Yılmaz kimdir?
Şehir Plancısı
Çok Okunanlar
>> ​Turgay Topkaya ATATÜRK ‘FABRİKALAR KALEDİR’ DİYOR
>> Not Defteri
>> Tayyip Erdoğan 20 Ocak'ta Ordu'da
>> TİM 2019'u ihracatta ilk adım seferberliği ilan etti
>> Hilmi Güler sahaya inmeye hazırlanıyor
>> Yabancı turist sayısı artıyor
>> AK Parti Ordu listesi açıklandı
>> Üretim merkezi Samsun
>> Zihni Şahin'den suya yüzde 15 indirim!
>> Amaç tarım üretiminin katma değerini artırmak